Omluvenka pro úřad práce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám velké potíže se zády, a nevím co to obnáší, pokud jsem vedena na úřadu práce a měla bych mít neschopenku. Je to vedeno jen jako omluvenka nebo prodloužení na úřadě atd. Velmi děkuji za odpověď.

pro Vás je důležité, že máte povinnost sdělit úřadu práce údaje o zdravotních omezeních, která máte, a která mají vliv na hledání nového zaměstnání. Tyto údaje jsou vedeny v evidenci zájemců o zaměstnání a úřad práce k nim přihlíží při snaze o zprostředkování zaměstnání.

Zdravotní omezení mají vliv při vedení evidence uchazeče o zaměstnání. Nezaměstnaný po skončení ochranné lhůty nemá nárok na nemocenskou, neschopenka mu slouží pouze jako omluvenka pro pravidelné návštěvy na Úřadu práce nebo v případě, že není schopen nastoupit do práce, kterou mu Úřad práce v době nemoci zajistil.  Podporou v nezaměstnanosti je nezaměstnaný zajištěn i po dobu pracovní neschopnosti.

Pokud by pracovní neschopnost měla trvat delší dobu, můžete uplatnit pracovní omezení ze zdravotních důvodů, to je třeba doložit lékařským posudkem Vašeho ošetřujícího praktického lékaře (úřad práce Vás může i vyzvat k podrobení se lékařské prohlídce ve svém smluvním zdravotnickém zařízení).

Možností je rovněž zažádat o uznání za zdravotně znevýhodněnou osobu, které se poskytuje zvýšená ochrana na trhu práce. Za zdravotně znevýhodněnou osobu se považuje osoba, která má schopnost vykonávat zaměstnání, ale její schopnosti jsou podstatně omezeny z důvodu jejího dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Dlouhodobě nepříznivý stav je takový stav, který má trvat déle než jeden rok a podstatně omezuje psychické, fyzické nebo smyslové schopnosti a tím i schopnost pracovního uplatnění. O uznání za zdravotně znevýhodněnou osobu rozhoduje úřad práce, na základě posouzení okresní správy sociálního zabezpečení.

Bližší informace Vám poskytne Úřad práce, u kterého jste vedena. Kontaktní informace na jednotlivé ÚP naleznete zde.

11.4.2010