Omezení pro zaměstnavatele?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Často jsem nemocná se zády, ale není to ani na operaci, ani na invalidní důchod. Ale když mě to ,,chytne´´, jsem tři měsíce doma. Nesmím nosit nic těžkého, může mi proto praktický lékař napsat vyjádření, kde bude toto uvedeno? Je to možné a bude to bráno jako určité omezení pro zaměstnavatele? Děkuji za odpověď.

z Vašeho dotazu nevyplývá, zda v práci musíte zvedat těžká břemena. Pokud byste totiž během pracovní doby zvedala těžké věci a následkem toho měla potíže se zády, vykonávala byste práci, která by neodpovídala Vaší zdravotní způsobilosti. To zaměstnavatel nesmí připustit, a proto i chodíte na preventivní prohlídky k lékaři závodní preventivní péče. Pokud tedy Váš závodní lékař (nikoli praktický lékař) zjistí, že nejste dále schopna výkonu své práce, musí Vás zaměstnavatel převést na práci jinou, lékařský posudek je pro něj závazný. Pro Vás je důležité:

-    o zdravotní způsobilosti k práci rozhoduje lékař závodní preventivní péče,
-    jste oprávněna odmítnout výkon práce, o níž máte za to, že bezprostředně a závažným způsobem ohrožuje Vaše zdraví, takové odmítnutí není možné posuzovat jako nesplnění povinnosti zaměstnance,
-    při vleklých potížích se zády Vám ošetřující (praktický) lékař může vystavit potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti.

2.2.2010