Odškodnění za nemoc z povolání a odstupné

po přečtení několika rad z Vaší poradenské stránky, jsem se rozhodla zeptat.

Pracovala jsem jako zdravotní sestra instrumentářka na operačních sálech. Byla mi zde zjištěna nemoc z povolání na dezinfekční prostředek. 29. 12. 2011 mi přišlo oznámení uznání nemoci z povolání. Zaměstnavatel se odvolal. 23. 1. 2012 byla opět nemoc z povolání potvrzena Krajským úřadem

30. 4. 2012 byl se mnou ukončen pracovní poměr na stávajícím pracovišti a byla jsem přeřazena na jiné pracoviště (dezinfekce je ale v celém areálu stejná).

Na pracoviště jsem nenastoupila z důvodu operace, která nesouvisí s nemocí z povolání. Chtěla jsem se zeptat, od kdy mám nárok na odškodnění nemoci z povolání, jsem-li na pracovní neschopnosti.

V tuto chvíli bych chtěla podat žádost o rozvázání pracovního poměru dohodou. Mám nárok na odstupné od zaměstnavatele, když dezinfekce je stejná na všech odděleních?

Děkuji za vyřízení mých otázek.

BOŽENA

odpověď jsme pro větší přehlednost rozdělili na několik částí.

1. Nárok na odškodnění nemoci z povolání

Poté, co Vám byla zjištěna nemoc z povolání, musí Vám zaměstnavatel poskytnout náhradu za ztrátu na výdělku, za bolest a ztížení společenského uplatnění a náklady, které jste vynaložila na léčení.

Náhrada za ztrátu na výdělku

Touto náhradou se Vám dorovnává rozdíl mezi Vaším průměrným výdělkem před zjištěnou nemocí z povolání Vašimi příjmy poté, co je zjištěna. V současnosti píšete, že jste v pracovní neschopnosti, která s nemocí z povolání nesouvisí. Nicméně, i tak máte nárok na dorovnání už od chvíle kdy Vám nemoc z povolání byla potvrzena Krajským úřadem.

Tuto náhradu Vám bude zaměstnavatel muset doplácet i po skončení pracovní neschopnosti, dokud budete nemocí z povolání trpět (nejdéle než půjdete do starobního důchodu nebo budete mít 65 let).

Odškodnění bolesti a odškodnění ztížení společenského uplatnění

Výše těchto odškodnění se stanoví pomocí bodového ohodnocení Vašeho zdravotního stavu. To provede v lékařském posudku lékař zdravotnického zařízení oprávněného k posuzování nemoci z povolání. Tento posudek musí lékař vypracovat do 30-ti dnů od chvíle, kdy ho požádáte. Nárok na toto odškodnění máte v okamžiku, kdy předložíte posudek svému zaměstnavateli. Ten Vám tyto nárok jednorázově vyplatí.

Účelně vynaložené  náklady spojené s léčením

Pokud jste na léčení nemoci z povolání vynaložila nějaké peníze (např. za léky), měl by Vám je zaměstnavatel zaplatit.

2. Nárok na odstupné

Nárok na odstupné Vám vzniká, pokud už nesmíte podle lékařského posudku konat dosavadní práci. Rozvázat pracovní poměr však musíte dohodou, nikoliv výpovědí z Vaší strany. Dohoda však musí být uzavřena z toho důvodu, že nemůžete konat dosavadní práci.

Pokud ji takto uzavřete, přísluší Vám podle zákoníku práce odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.

Pokud Vám nebude chtít zaměstnavatel odškodnění poskytnout, můžete se obrátit se svými nároky na soud.

22.10.2012