Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odškodnění pracovního úrazu v souvislosti s odmítáním operativního zákroku

Dobrý den, prosila bych o radu. Před 5 měsíci se mi stal pracovní úraz, který byl zapsán - otok pravého zápěstí po opakované manipulaci s předmětem. Pro bolestivost jsem s rukou po tuto dobu doma, vyšetřeními se zjistila vícečetná ganglia v oblasti zápěstí. Ortoped, kterého jsem navštívila, volí nadále konzervativní způsob léčby, operační řešení nepodporuje, jelikož výsledkem může být naopak zhoršení. Skrze bolestivost nejsem schopna vykonávat zátěžovou práci pro ruku. Ošetřující lékař mne posílá stále k novým lékařům s tím, že pokud se některý do operace pustí, výsledek není zaručen. Otázkami je: Týkají se vůbec vícečetná ganglia pracovního úrazu? Mohu zákrok odmítnout (skrze velké riziko), aniž bych případně přišla o náhradu škody? Pokud bych se domluvila se zaměstnavatelem po nějakou dobu na práci méně zátěžové pro ruku, s ukončením neschopenky končí také pracovní úraz nebo by se mohl řešit i při vykonávání práce lehčího rázu? Velmi děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

bohužel se v této poradně zabýváme jen právními dotazy, nejsme lékaři. Nedokážeme proto posoudit, zda-li jsou vícečetná ganglia následkem pracovního úrazu nebo ne. Je možné, že by se mohlo jednat také o nemoc z povolání, to by však muselo zhodnotit středisko nemocí z povolání, jejichž seznam naleznete zde.

Co se týče zákroku, mezi práva pacienta náleží i právo odmítnout zákrok na základě informovaného souhlasu. Toto odmítnutí by nemělo mít vliv na nárok na ztrátu na výdělku ani další kompenzace poskytnuté zaměstnavatelem. Obecně ovšem máte povinnost chovat se tak, aby výše vzniklé škody více nenarůstala. Tedy, pokud byste odmítala zákrok nikoli pro jeho rizikovost, ale proto, abyste měla větší odškodné, pak by to význam mít mohlo. Není však jasné, jak by se k tomu soudce v případě soudního sporu postavil.
Pokud Vám zaměstnavatel zajistí i jinou než původně vykonávanou práci, je možné nastoupit do výkonu zajištěné práce s tím, že Váš lékař posoudí Vaši zdravotní způsobilost pro výkon této práce. Pokud Vás neshledá práce neschopnou, je možné nastoupit do zaměstnání na tuto pozici.

Pokud do takovéto práce nastoupíte (nabídne-li Vám to zaměstnavatel, tak byste i měla), zaměstnavatel bude povinen Vám hradit rozdíl mezi průměrným výdělkem dosahovaným před úrazem a výdělkem po nástupu do zajištěné práce.
Zaměstnavatel Vám tak musí platit i poté, co ukončíte dočasnou pracovní neschopnost.

Vaše Férová nemocnice

31.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS