Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Odebrání invalidního důchodu

Dobrý den, po 14 letech mě byl odebrán částečný invalidní důchod. Je mi 55 let, mám omezení na stálo (nesmím pracovat ve stresovém prostředí a vykonávat namáhavější práci).
Léčím se s autoimunitním onemocněním štítné žlázy-hypofunkce, bohužel špatně reaguji na léčbu eutyroxem, nespavost, při vyšších dávkách(125) mám vyšší tlak a palpitace, imunologie EB viroza,CMV,HSV často vysoké nebo vyšší protilátky, jsem alergička (sezónní-pyl ze stromů břízovité a občas problém na kůži po jídle),  zažívací problémy, vleklé přemnožení helicobaktera, od loňského roku zjištěna alergie na mléko (menší zvýšení protilátek),  nadýmání, plynatost, po roce jsem si zažádala od praktické lékařky o doporučení na gastroenterologii (kvůli pozitivnímu FVB testu, podstupuji kolonoskopii), v roce 1996 mi byl zjištěn centrální vestibulární syndrom, momentálně závratě jenom občas, ale při zvýšených dávkách eutyroxu se vrací a k tomu se přidá hučení v uších. Problémy s páteři-neléčím se a zjištěna artróza kolen I. stupně- neléčím se.
Za celých 14 let jsem byla schopna pracovat 10 měsíců a to doma. Je možné aby mě byl odebrán částečný invalidní důchod I. stupně i přes vleklé nelepšící se zdravotní problémy? Žijí sama, kvůli mému vleklému nelepšícímu se zdravotnímu stavu, se mi rozpadla rodina. Invalidní důchod byl jediný můj příjem. Zůstala jsem bez prostředků. Na podporu nemám nárok, ani na sociální dávky.

Odpověď:

Dobrý den,

od počátku roku 2010 se nerozlišuje částečný a plný invalidní důchod. Nově došlo k jeho spojení do jednoho invalidního důchodu se třemi stupni. Další změna, která je účinná od počátku tohoto roku, se týkala obrany proti rozhodnutí. Proti rozhodnutí, kterým Vám byl odebrán invalidní důchod se můžete bránit námitkou. Námitku je třeba podat ve lhůtě 30 dnů od rozhodnutí. Námitky můžete podat u orgánu, který rozhodnutí vydal, tedy přímo u ČSSZ, nebo u kterékoliv okresní správy sociálního zabezpečení. Z námitky musí být v prvé řade patrno, kdo ji činí, které věci se týká a co se navrhuje. Blíže k obsahu námitky se věnujeme zde.
 Ze znění Vašeho dotazu nelze poznat zda, již tato lhůta uběhla či nikoliv. Nepodání této námitky má závažný dopad na možnost soudního přezkumu.

Jestliže Vám již uběhla lhůta pro podání námitky, tak byste mohla požadovat nové posouzení  Vašeho zdravotního stavu. Podmínkou pro nové posuzování  je změna Vaší pracovní schopnosti. Rozhodnutí o přiznání či nepřiznání invalidního důchodu bude opět na posudkové komisi.

Jestli Vám opravdu náleží (z hlediska Vámi uvedených onemocnění) invalidní důchod nejsme bohužel schopni posoudit. Jsme právní poradna a bohužel není mezi námi lékař, který by  mohl závažnost Vašich onemocnění posoudit.

Vaše Férová nemocnice

12.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS