Nesouhlas s odebráním invalidního důchodu

Dobrý den, mám, 12 let po transplantaci ledviny, invaliditu II. stupně. Při pravidelném posuzování mého zdravotního stavu mi lékařka říkala, že můj zdravotní stav se určitě nebude zlepšovat a proto si myslí, že bych mohla být z posuzování vyřazena. K mému velkému překvapení mi dnes byl ČID odebrán s tím, že se nevejdu ani do I. ani do III. skupiny. Prý v novém zpracování vyhlášky byli transplantace ledvin tak ošizeny, že jsem buď plně invalidní nebo nic. Můj stav je stabilizovaný, ale jsem často dost unavená. Jsem zaměstnaná u kamarádky, která mi vychází vstříc, co se týká mého zdravotního stavu. Dělám jen 4 dny v týdnu cca 6 hodin. Dojíždím každý den 25 km autem, protože beru imunosupresiva, mám sníženou imunitu a větší nebezpečí ohrožení zdravotního stavu jakoukoliv nemocí. Chtěla bych se bránit, ale myslím si, že jen námitky nebudou stačit. Můžete mi, prosím, poradit?

proti rozhodnutí, kterým Vám byl odebrán invalidní důchod můžete podat námitky, které musí být podány do třiceti dnů od rozhodnutí. Zda námitky budou stačit k tomu, aby došlo k přiznání invalidního důchodu nebo ne, nedokážeme posoudit.

Pokud bude námitkám vyhověno, bude opět přezkoumán Váš zdravotní stav a vydáno rozhodnutí. Podání námitek je však i nezbytným předpokladem, aby se věcí mohl zabývat soud v rámci případné později uplatněné správní žaloby, kterou je možné podat do dvou měsíců po rozhodnutí o námitkách. Takže i v případě, že nevěříte, že námitky budou stačit, musíte je uplatnit pokud se později chcete bránit soudní cestou.

Bližší informace o postupu při podávání námitek naleznete v obdobném dotazu, který jsme v naší poradně řešili.

12.5.2010