Nesouhlas s bodovým ohodnocením při odškodňování bolesti a ztíženého společenského uplatnění

Dobrý den, prosím o informaci, jak se posuzuje vyrovnání pojistného ze zákonného pojištění. Syn měl úraz na motorce jako spolujezdec, byl cca půl roku na léčení a studuje. V nemocnici strávil 5 dní po úraze a 11 dní na operaci plastiky. Měl otevřenou ránu pravého kolene s následnou plastikou ohodnocenou lékařem na 60 bodů, zlomeninu 2 prstů pravé nohy – 15 + 2 body a zlomeninu 2 a 3 záprstí pravé nohy – 2 * 25 bodů. Celkem z posudku 127 bodů. Celkem a s poplatky u lékaře a nemocničními poplatky syn získal 16250 Kč.
Je toto vyrovnání adekvátní na to, že půl roku nebyl schopen normálně fungovat? A prosil bych informaci, jak se posuzuje vůbec bolestné a společenská újma – nesmí se slunit a má omezené možnosti pohybu.
Dále bych prosil informaci, jak se postupuje při trvalých následcích – v posudku nám je doktor napsal – omezení hybnosti kolene a prstů na noze a jizva přes celé koleno po plastice. Předem velice moc děkuji za odpověď.

posuzování výše odškodného se provádí na základě Vyhlášky o odškodnění bolesti a ztíženého společenského uplatnění, kde jsou stanovené hodnoty za jednotlivé poškození částí těla. Touto vyhláškou se potom řídí lékař, který bodové ohodnocení posuzuje. Tím je Váš ošetřující lékař. Ten vyhodnotí všechna zranění a celkovou léčbu a stanoví konečné bodové hodnocení.Hodnota jednoho bodu odpovídá 120 Kč. Nutno ještě podotknout, že posuzování bodového hodnocení zranění se provádí až při stabilizaci pacientova stavu, kdy se už nepředpokládá další léčba nebo komplikace.

Přesné bodové hodnocení Vám tedy neumíme říci, jelikož se v právní poradně zabýváme pouze právními otázkami Vašeho problému. Nejsme lékaři a nedokážeme proto říci, zda by měl být Váš syn ohodnocen více body.

Pokud byste nesouhlasili s bodovým ohodnocením, budete se muset obrátit na soud. Pro soudce je vyhláška spíše orientační a často proto dochází k navýšení částky. Soudní řízení ovšem probíhá většinou i několik let a je finančně náročné. V případě, že byste tuto variantu zvažovali, proto doporučujeme obrátit se na advokáta.

2.4.2010