Neschopenka a její pozdní dodání

Dobrý den, chci se zeptat kolik času mám na to, abych svému zaměstnavateli poslala neschopenku? A jestli je problém, když ji pošlu pozdě?

uvedené otázky přesahují rámec zdravotnického práva, kterým se zabýváme, pokusíme se Vám na ně však stručně odpovědět. Dle zákona o zdravotním pojištění jste povinna svému zaměstnavateli doložit doklad o vzniku dočasné pracovní neschopnosti (tzv. neschopenku) neprodleně, bližší specifikace v zákoně není. Tato doba neměla přesáhnout řádově několik dní. Pokud Vám zdravotní stav dovoluje dostavit se k zaměstnavateli tentýž nebo následující den, měla byste tak učinit.

Neschopenka Vám slouží zejména jako doklad k omluvě Vaší nepřítomnosti u zaměstnavatele. Dále jako základní doklad k uplatnění nároku na náhradu mzdy. Její pozdní dodání pro Vás může mít negativní následky zejména proto, že se můžete ocitnou dočasně bez prostředků,  jelikož může dojít ke zdržení výplaty nemocenské dávky.

Můžete se také ohledně této otázky informovat na informační telefonické lince nebo informačním pracovišti České správy sociálního zabezpečení.

10.2.2010