Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nepřiznání invalidního důchodu

Hezký den. Jsem velice ráda, že jsem našla Vaše stránky. Bohužel i mne trápí zdravotní problém a chtěla bych Vás poprosit o radu. Již rok a půl marodím s vyhřezlou ploténkou, která působí impresi na durální vak a na levý kořen. Dále osteochodroza C5-6, C6-7. Byla jsem tedy vyšetřena v oblasti krční páteře. Protože jsem měla sedavé zaměstnání a svou práci jsem vykonávala 26 let, myslím si že zdravotní stav je způsoben zaměstnáním. Mám tedy za sebou různé rehabilitace, Hradecké infuze, opichy a stále chodím na injekce proti bolesti. Nemohu v levé ruce necítím dva prsty nemohu nic nosit, zvedat a podobně. Každé ráno zvracím a bolesti jsou opravdu velké. Závratě a motání hlavy, o tom ani nebudu psát. Levá ruka tedy moc nepracuje. Na doporučení lékařky jsem ještě na další rok pro úřad práce tedy bez doporučení zaměstnání. Vystavení neschopenky ale není možné, dle nového zákona, který tedy platí už jeden rok. Požádala jsem tedy o invalidní důchod ale ten mi byl zamítnut. Můžete mi tedy prosím poradit, co mám dělat? Posudkový lékař mi sdělil, ať se nechám zaměstnat a po třech dnech ať se nechám uznat lékařem práce neschopna a tak alespoň dostanu neschopenku. To se mi ale zdá dost neseriozní.

Odpověď:

Dobrý den,

domníváte-li se, že Vám měl být invalidní důvod přiznán, můžete podat proti zamítavého rozhodnutí námitky (nikoliv odvolání). Pokud už je pozdě, tak si můžete o důchod zkusit zažádat znovu, doložit případně nové lékařské zprávy a v případě neúspěchu opět podat námitky. Lhůta pro toto podání činí 30 dní ode dne, kdy Vám bylo oznámeno. Takové námitky se podávají u orgánu ČSSZ, jehož rozhodnutí napadáte. Nezapomeňte uvést, kdo námitky činí, v jaké věci , co navrhujete a proti kterému rozhodnutí námitky směřujete. Pokud ani poté nebude Vaší žádosti vyhověno, máte možnost podat správní žalobu u příslušného krajského soudu.

Pokud nemáte nárok na vyplacení nemocenských dávek, neznamená to, že zůstane zcela bez finančních prostředků. Můžete si požádat o přiznání sociálních dávek, a to zejména o dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky sociální péče. O tom, zda-li Vám budou vyplaceny a v jaké výši, rozhoduje příslušný městský úřad, proto jej v případě potřeby neváhejte kontaktovat pro bližší informace.

Omlouváme se Vám za pozdní zodpovězení dotazu, které bylo dáno nedopatřením, kdy omylem odpověď nebyla zveřejněna.

Vaše Férová nemocnice

6.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS