Nemoci z povolání a výpověď

Dobrý den.

Poprosil bych, jestli je to možné, o radu.
Bratra propustili ze zaměstnání, protože mu operovali koleno. Teď půjde s druhým kolenem. Zničil si je na šachtě, kde jinde že, ale rozvázali s ním pracovní poměr ze všeobecné choroby.
Je to v pořádku? Má diagnózu M 170 Primární oboustranná gonartróza.

Předem děkuji za radu.

nemocný

zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodů stanovených zákoníkem práce.

Jedním z důvodů je situace, pokud zaměstnanec nesmí podle lékařského posudku dále konat dosavadní práci pro

• pracovní úraz,
  • onemocnění nemocí z povolání,
  • či pro ohrožení touto nemocí.

Nemocí z povolání není jakákoli nemoc vzniklá v souvislosti s výkonem povolání, ale jen taková, která je uvedená v seznamu nemocí z povolání.

K rozhodování o nemoci z povolání navíc není oprávněn ošetřující lékař, ale příslušné středisko nemocí z povoláníSeznam těchto středisek naleznete zde.

Na příslušné středisko by měl Vašeho bratra po ukončení vyšetření odeslat jeho ošetřující lékař s lékařskou zprávou, v níž žádá o posouzení, zda se jedná o nemoc z povolání. Pokud tam nebyl odeslán, doporučujeme, aby si tam Váš bratr zašel sám a zjistil, zda se o tuto nemoc jedná.

Pokud by se o nemoc z povolání nejednalo, nemohl dát zaměstnavatel Vašemu bratrovi z tohoto důvodu výpověď a jde o neplatnou výpověď, o tzv. neplatné rozvázání pracovního poměru.

Obranou proti tomuto jednání zaměstnavatele je uplatnění neplatnosti rozvázání pracovního poměru výpovědí u soudu, a to nejpozději do 2 měsíců od skončení tohoto pracovního poměru (tzn. od uplynutí výpovědní lhůty).

Více informací o nemocech z povolání naleznete například zde.

Vaše Férová nemocnice.

27.11.2012