Nemoc z povolání

Dobry den, mela bych dotaz, v breznu 2010 jsem navstivila obvodniho lekare pro bolesti v hornich koncetinach, nebot pracuji vic jak tri roky v automobilovem prumyslu, kde je velka lokalni svalova zatez na ruce. Jenze obvodni lekarka me vyslala na ortopedii na vysetreni a pro meho zamestnavatele mi vypsala doporuceni na lehci praci po dobu jednoho mesice nez se podrobim vysetreni, ale zamestnavatel pro mne zadnou praci nemel, tak jsem byla v neschopnosti a zaroven vyslana na preventivni prohlidku, kterou jsem absolovala po ukonceni me neschopnosti. Na preventivni prohlidce na zaklade posudku ci zpravy ortopeda, kde se zminuje, ze se jevi jako sy canalis capri dx - jsem byla uznana za zdravotne nezpusobilou -trvale a zaroven se mela podrobit vysetreni na neurologii, coz jsem ucinila. Byla jsem odkazana na EMG, souhrn-EMG nalez lehke demyelinizacni lese n.medianus bilat.motorickozenitivni, lehka lese n.ulnaris sin motoricka demyelinizacni a n.ulnaris dx demyelinizacni axonalni, kde se jedna o zaver meho vysetreni SY KT bilat lehky, lese n.ulnaris v oblasti Guyonova kanálu bilat lehka. Pokud mi tyhle problemy zavinil vykon prace, kterou jsem vykonavala, mohu nekde pozadovat potvrzeni? Dekuji za odpoved.

z Vašeho dotazu není jasné, k čemu potřebujete potvrzení. Předpokládám, že Vám jde o to, zda lze Vaši nemoc považovat za nemoc z povolání. Naše poradna se zabývá právními aspekty zdravotního práva, nikdo z nás bohužel není lékař, a proto nedokážeme Váš zdravotní stav přesně posoudit.

Můžeme Vám však říci, že nemocí z povolání není jakákoli nemoc vzniklá v souvislosti s výkonem povolání, za nemoc z povolání je považována jen nemoc uvedená v seznamu nemocí z povolání. K rozhodování o nemoci z povolání navíc není oprávněn Váš ošetřující lékař, rozhodnout musí příslušné středisko nemocí z povolání. Seznam těchto středisek naleznete zde.

Ideální je dostavit se na toto středisko s lékařskou zprávou ošetřujícího lékaře, v níž žádá o posouzení, zda je konkrétní nemoc nemocí z povolání.

Více informací o nemocech z povolání naleznete například zde.

Pokud bude Vaše nemoc uznána za nemoc z povolání, bude Vám zaměstnavatel odpovídat za škodu. K tomu, aby Vám ale byla náhrada škody poskytnuta, budete potřebovat lékařský posudek o uznání nemoci z povolání, který Vám právě vydá příslušné středisko nemocí z povolání.

21.5.2010