Nemoc z povolání a starobní důchod

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat na nemoc z povolání. Jestli by šlo se zpětně domáhat doplatku za nemoc z povolání, i když už mám plný důchod. Mám operace karpálních tunelů asi už dvakrát na obou rukách. Myslím si, že mám nárok na nemoc z povolání anebo na nějaké odškodné. Děkuji za odpověď.

naše poradna se zabývá především právy pacientů, zatímco Váš dotaz zasahuje spíše do oblasti pracovního práva. Pokusíme se Vám přesto alespoň rámcově odpovědět.

Pokud jste v invalidním důchodu, který byl zapřičiněn nemocí z povolání, máte nárok na náhradu škody ze strany zaměstnavatele. Náhradou škody se rozumí zejména doplatek ztráty na výdělku, což je rozdíl mezi Vaším průměrným výdělkem před vznikem nemoci z povolání a výdělkem dosahovaným po vzniku nemoci z povolání s připočtením invalidního důchodu. Dále je možné uvažovat také o náhradě za bolest a za snížení společenského uplatnění a o náhradě za účelně vynaložené náklady na léčení.

Výše zmíněných nároků se můžete domáhat i zpětně. Doplatek ztáty na výdělku se poskytuje v pravidelných měsíčních dávkách. Problémem ovšem je, že se tyto jednotlivé dávky promlčují. Promlčecí doba jednotlivých dávek činí dva roky. Pokud tedy vznikla nemoc z povolání již dříve, zaměstnavatel Vám pravděpodobně doplatí pouze dávky za poslední dva roky. I z tohoto důvodu je potřeba postupovat co nejrychleji.

Předpokladem výše zmíněného ovšem je, aby nemoc, která je příčinou invalidního důchodu, byla posouzena jako nemoc z povolání. Podrobnosti o nemocech z povolání včetně často kladených otázek naleznete například na stránkách FN u sv. Anny v Brně.

Jakým způsobem a kdo posuzuje, zda se jedná o nemoc z povolání, naleznete v již zodpovězeném dotazu zde.

9.5.2010