Nároky při pracovním úrazu v zahraničí

Dobrý den v roce 2007 se mi stal pracovní úraz v Itálii - pád ze střechy. Pracoval jsem u italské firmy. Dnes pobírám částečný důchod jak ČR (1. stupeň), tak i v IT. Mám prosím vás nárok na nějaké odškodné, jak v ČR, tak i IT.? Mám trvalé následky. Děkuji.

pokud jste byl zaměstnán u italské společnosti, případnou náhradu škody na zdraví můžete požadovat po této společnosti, ale na základě italských právních předpisů. Není nám ale známo, jaké jsou promlčecí doby v Itálii u těchto nároků, proto by bylo nejvhodnější, abyste se obrátil buď na nějakou italskou poradenskou organizaci či odborovou organizaci, nebo na advokáta v Itálii. V České republice Vám nárok na odškodnění nevzniká, není zde subjekt, který by měl povinnost Vás odškodnit.

Podle našeho názoru nemůžete mít nárok na invalidní důchod ve dvou zemích, myslíme si, že jeden z důchodů pravděpodobně pobíráte neprávem. Správně byste podle evropských předpisů měl pobírat důchod jen od jedné země, přičemž doby pojištění za práci ve více zemích se sčítají. To ale není předmětem Vašeho dotazu, pokud máte k tomuto další dotazy, obraťte se na Českou správu sociálního zabezpečení.

27.5.2010