Nárok na zařazení mezi osoby zdravotně znevýhodněné

Dobrý den, už asi 5 let trpím tinnitem, závratěmi, motáním, depresemi a různými příznaky. Léčím se asi 2 roky, ale v pracovní neschopnosti nejsem. Už jsem asi rok vedený na ÚP. Mám také ze zdravotních důvodů zdravotní omezení, které mě vzhledem k mé profesi truhláře značně omezuje v mém pracovním zařazení. Zajímalo by mě, jestli bych měl nárok na zařazení mezi osoby zdravotně znevýhodněné, abych mohl pracovat na poloviční úvazek a mezi tím podstoupit rekvalifikace, pro rozšíření mého pracovního zařazení. Předem děkuji za odpověď.

zákon o zaměstnanosti považuje za osobu zdravotně znevýhodněnou fyzickou osobu, která má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale její schopnosti být nebo zůstat pracovně začleněna, vykonávat dosavadní povolání nebo využít dosavadní kvalifikaci nebo kvalifikaci získat jsou podstatně omezeny z důvodu jejího dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Za dlouhodobě nepříznivý stav se považuje nepříznivý stav, který podle poznatků lékařské vědy má trvat déle než jeden rok a podstatně omezuje psychické, fyzické nebo smyslové schopnosti a tím i schopnost pracovního uplatnění. Z toho, co popisujete, je možné usuzovat, že Váš zdravotní stav podmínkám pro zařazení mezi OZZ odpovídá. Jako právníci Vám ale takové zařazení jen na základě popisu nemůžeme zaručit.

O tom, zda máte nárok na zařazení mezi zdravotně znevýhodněné, rozhoduje Úřad práce. Posuzování zdravotního stavu pro potřeby ÚP provádí Lékařská posudková služba ČSSZ. Postup pro občany je následující:
- vyplnit žádost o uznání osobou zdravotně znevýhodněnou, naleznete ji na stránkách MPSV
- podat žádost na místně příslušném ÚP
- ÚP žádost doručí Lékařské posudkové službě
- LPS zpracuje posudek
- ÚP vydá rozhodnutí ve věci.

Bližší informace naleznete na stránkách MPSV,
nebo na call centru služeb zaměstnanosti – poradenské lince, tel. č. +420-844 844 803

16.3.2010