Nárok na pracovní neschopnost

Dobrý den, obracím se s prosbou. Mého přítele začal dne 23. 4. 2010 bolet zub, v ten den se mu polovina zubu odštípla, plomba vypadla a obličej začal natékat. Uznali jsme za vhodné jet k lékaři. U lékaře se potvrdil zánět. Minulý rok byl s týmž zubem u zubaře, který mu ho opravil. Za rok se ale ozval znovu a hůře. Dnes 26. 4. 2010 šel ke svému zubnímu lékaři, ten zub ošetřil (rozřízl dáseň, z které následně vytekl hnis). Od zubu jej bolí v krku. Chci se zeptat, jestli má v takovém případě nárok na pracovní neschopnost, i když nedostal antibiotikum a jestli pracovní neschopnost může vystavit i zubní lékař. Pokud ne, prosím o radu co máme dělat. V mém okolí nemá s tímhle nikdo zkušenosti, proto se obracím na Vás. Děkuji za odpověď.

o vzniku pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař. Tím může být i zubní lékař. Záleží pouze na tom, jak posoudí zdravotní stav pacienta. O pracovní neschopnosti rozhodne ošetřující lékař, pokud vyšetřením zjistí, že zdravotní stav pacientovi neumožňuje vykonávat jeho práci. Předepsání antibiotik určitě není podmínkou pro rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti.

Pokud zubní lékař o dočasné pracovní neschopnosti Vašeho přítele nerozhodl, může o pracovní neschopnost požádat i svého obvodního lékaře z důvodů bolesti v krku.

Nejsme lékaři, ale pouze právníci zabývající se zdravotnickým právem, proto nedokážeme posoudit, zda onemocnění Vašeho přítele má takový charakter, aby mu neumožňovalo pracovat. V každém případě přejeme Vašemu příteli brzké uzdravení.

26.4.2010