Nárok na nemocenskou v období nezaměstnanosti

Dobrý den! K 30.4. jsem ukončila pracovní poměr dohodou a od 1.5. jsem vedena na úřadu práce.Teď jsem ale otěhotněla a těhotenství je rizikové.Můžete mi prosím napsat, z čeho by se mi případně vypočítala nemocenská? Z předchozího zaměstnání, z dávky od ÚP nebo je to ještě jinak? Moc děkuji za odpověď. Hanka

nárok na nemocenské dávky v období nezaměstnanosti nevzniká. Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, předpokládá zaměstnání jako jednu z podmínek vzniku nároku na nemocenské dávky.

K přiznání nemocenské může dojít i po ukončení pracovního poměru, to ale za podmínky, že ke vzniku pracovní neschopnosti dojde ještě v ochranné lhůtě. Ta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, u Vás ale nastala pracovní neschopnost později.

Podobně je tomu i u peněžité pomoci v mateřství (mateřské), zde je ale ochranná lhůta delší – 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Pokud pojištěnka nastoupí v této lhůtě na mateřskou, jsou jí dávky vypláceny.

Doporučujeme Vám proto zjistit si co nejvíce o možnostech dávek státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi.

Kontaktní místa státní sociální podpory naleznete zde, stejně jako bližší informace o dávkách zde.

9.6.2010