Nárok na nemocenské dávky při nezaměstnanosti

25. 1. 2010 jsem ukončil pracovní poměr. Od téhož data jsem marodil až do 2. 3. 2010. Do dnešního dne (11. 3. 2010) jsem se ještě nezaregistroval na ÚP, ani nenastoupil do jiného zaměstnání a znovu jsem onemocněl. Mám nárok na nemocenské dávky? Zda ne, jak mám postupovat?

nárok na nemocenské dávky máte jako pojištěnec souběžně s trváním pracovního poměru, protože zaměstnavatel je ze zákona povinen platit zdravotní pojištění za zaměstnance (jiný případ jsou potom osoby samostatně výdělečně činné). Se zánikem pracovního poměru tedy zaniká i pojištění zaměstnance a nárok na nemocenskou.

Vyjímku však tvoří situace, kdy dočasná pracovní neschopnost vznikla před ukončením pracovního poměru, nebo v tzv. ochranné lhůtě, která trvá 7 dnů od ukončení pracovního poměru. To je pravděpodobně příklad Vaší první dočasné pracovní neschopnosti. V případě Vaší druhé nemoci již však nejste zaměstnancem a ani nejste v ochranné lhůtě, takže nárok na nemocenské dávky již nemáte.

Důležitá je také skutečnost, že na nemocenskou nemáte nárok ani pokud jste zaregistrován na Úřadu práce. Jedná se pouze o sociální dávku, která nahrazuje ucházející příjem účastníkům nemocenského pojištění (povinně pojištěným zaměstnancům a též dobrovolně pojištěným osobám samostatně výdělečně činným).

Obdobný dotaz jsme již zodpověděli v poradně Férové nemocnice například zde.

11.3.2010