Nárok na nemocenské

Dobrý den, mám dotaz ohledně pracovní neschopnosti. Jsem doma od sedmého měsíce tohoto roku. Nemocná jsem byla se zády a do toho jsem otěhotněla a neschopenka trvala a byla stále vypsaná na záda, jejichž léčba se díky těhotenství musela omezit. Bohužel jsem v necelém třetím měsíci potratila a čeká mě nástup do nemocnice a vyčištění dělohy. Bohužel to vypadá, že doma budu do poloviny ledna. Takže celková moje pracovní neschopnost bude cca 5,5 měsíce. Příští rok chceme zkusit znovu miminko a chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na nemocenské dávky, když je během posledního roku budu pobírat 5,5 měsíce. Slyšela jsem, že po určité době se chodí před komisi kvůli invalidnímu důchodu, ale ten se mě netýká. Pokud příští rok otěhotním a budu na rizikovém těhotenství, mam právo celou dobu co budu na rizikovém pobírat nemocenské dávky? Případně kolik měsíců na ně mam právo?

nárok na novou plnou podpůrčí dobu (380 dní) Vám vznikne po odpracování 190 kalendářních dnů. V případě, že byste nastoupila na pracovní neschopnost dříve, než po uplynutí 190 dnů, tak se Vám bude do nové doby pobírání nemocenské, na kterou máte nárok (nových 380 dnů), započítávat i doba předchozích pracovních neschopností z posledních 380 dnů. Tudíž např. pokud na novou pracovní neschopnost nastoupíte tři měsíce po ukončení nynější pracovní neschopnosti, pak se Vám od celkové podpůrčí doby (380 dnů) odečte 5,5 měsíce a Vy budete mít nárok na nemocenské jen po dobu přibližně 6,5 měsíců.

22.2.2011