Nárok na mateřskou v ochranné lhůtě

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký doklad mi má vystavit můj gynekolog při nástupu na mateřskou, když jsem nezaměstnaná? Jsem na ÚP od 5. 1. 2009 a na mateřskou jsem nastoupila 31. 5. 2010. Můj gynekolog mi vypsal žádost o peněžitou pomoc v mateřství, což si myslím, že na ní nemám nárok, a ani nevím, kde s tímto tiskopisem mám jít,  jestli jen na ÚP nebo taky na sociálku. Předem děkuji za odpověd.

nárok na mateřskou je i po ukončení pracovního poměru, pokud pojištěnka nastoupí na mateřskou dovolenou v tzv. ochranné lhůtě. Tím, že jste si během zaměstnání povinně platila nemocenské pojištění, máte na některé dávky z tohoto pojištění nárok i po zániku pojištění, tzn. skončení pracovního poměru.

Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění(zaměstnání) zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění. Tuto podmínku zřejmě splňujete, a proto Vám gynekolog žádost o mateřskou vypsal.

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství předává zaměstnankyně zaměstnavateli. Zaměstnavatelé přijímají žádosti o dávku i od svých bývalých zaměstnanců.

3.6.2010