Nárok na mateřskou

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná do 31. 5. 2010, ale od 1. 6. 2010 jsem na úřadu práce a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak to bude s mateřskou? Budu pobírat vůbec nějaké dávky jako svobodná matka? Jestli se to ještě vztahuje na bývalého zaměstnavatele či ne. Děkuji za odpověď.

nárok na peněžitou pomoc v mateřství vzniká, pokud jste se účastnila nemocenského pojištění (byla jste zaměstnána) nejméně po dobu 270 kalendářních dnů (evidence na Úřadu práce se do této doby nezapočítává) v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou.

Tento nárok Vám náleží i v případě, jestliže k nástupu na mateřskou došlo až po skončení zaměstnání v tzv. ochranné lhůtě. Tato lhůta trvá 180 dnů od skončení zaměstnání, pokud zaměstnání skončilo v době těhotenství.

Tedy, pokud jste nastoupila na mateřskou ve lhůtě do 180 dnů od skončení zaměstnání, bude Vám vyplácena mateřská. O další dávky (rodičovský příspěvek) si můžete požádat po narození dítěte.

Podobné dotazy jsme v naší poradně již zodpovídali, najdete je např. zde.

20.8.2010