Nárok na invalidní důchod

Dobrý den, mám dotaz, jestli si můžu požádat o invalidní důchod, když mám těžkou formu Hemofilie B. Mám zasažené i některé klouby, krvácení bývá i do zádových svalů a močového traktu. V důsledku celoživotního postižení a po opakovaném krvácení došlo ke vzniku hemofilické artropatie pravého kolenního kloubu a levého ramenního kloubu. Jako komplikace léčby byla u mě prokázaná hepatitida C (v r.1980) přenesená krevními deriváty. Chtěl jsem se zeptat, jestli mám nárok na důchod s touto nemocí. Děkuji za odpověď.

jako právní poradna bohužel nedokážeme z lékařského hlediska posoudit, zda máte nárok na invalidní důchod. To posuzuje posudková lékařská služba Okresní správy sociálního zabezpečení.

Zákon o důchodovém pojištění stanovuje několik podmínek nároku na invalidní důchod. Jedná se především o pokles pracovní schopnosti pojištěnce z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu a to nejméně o 35 %.

Dále je důležitý věk pojištěnce (nedosáhl ještě věku 65 let, nebo mu nebyl přiznán starobní důchod) a potřebná doba pojištění, která je rozdílná podle věku pojištěnce. Je to do 20 let méně než jeden rok, od 20 let do 22 let jeden rok, od 22 let do 24 let dva roky, od 24 let do 26 let tři roky, od 26 let do 28 let čtyři roky a nad 28 let pět roků. Invalidním se může pojištěnec také stát následkem pracovního úrazu.

Žádost o invalidní důchod se podává na Okresní správu sociálního zabezpečení. Seznam okresních pracovišť naleznete zde. Podrobné informace o sepsání žádosti a potřebných dokladech naleznete zde nebo na tel. č. call centra ČSSZ  +420257062860.

13.5.2010