Narok na invalidni duchod

Dobrý den, prosím o radu, jestli mám nárok na invalidní důchod. Je mi 40 let, asi od 6 let neslyším na pravé ucho. Byla jsem i na operaci a výsledek byl negativní. Na koho se mám obrátit, aby to posoudil? Skoro deset let jsem byla na mateřské dovolené, od března 2010 jsem vedena na úřadu práce. V případě, že mám nárok na ID, můžu brát i podporu v nezaměstnanosti? Děkuji za odpověď.

nárok na invalidní důchod má občan, pokud je invalidní a získal potřebnou dobu pojištění. Od 1.1.2010 došlo v důchodovém pojištění ke změnám a nově se poskytuje invalidní důchod podle dosaženého stupně invalidity. Zdravotní stav posuzují okresní správy sociálního zabezpečení svými lékaři. Ti posoudí, zda a o kolik poklesla Vaše pracovní schopnost, při určování poklesu pracovní schopnosti se mj. bere v úvahu
-    zda jde o zdravotní postižení trvale ovlivňující pracovní schopnost,
-    zda se jedná o stabilizovaný zdravotní stav,
-    zda a jak je pojištěnec na své zdravotní postižení adaptován,
-    schopnost rekvalifikace pojištěnce na jiný druh výdělečné činnosti, než dosud vykonával ad.
Bude proto záležet na posudkovém lékaři, jak Váš zdravotní stav zhodnotí.
Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní pojištění činí u pojištěnce nad 28 let pět roků.

Žádost o důchod podejte k místně příslušnému OSSZ/PSSZ/MSSZ. Příslušnost se posuzuje podle místa Vašeho trvalého bydliště. K žádosti přiložte občanský průkaz, doklady o studiu, popřípadě učení a doklady prokazující výchovu dětí. Podrobnější informace získáte na stránkách ČSSZ, viz zde, na call centru důchodového pojištění tel. č. 257 062 860 nebo na pracovišti ČSSZ.

Dokud Vám nebude přiznán nárok na invalidní důchod, můžete pobírat podporu v nezaměstnanosti, po jeho přiznání pobíráte pouze invalidní důchod.

7.4.2010