Nárok na invalidní důchod

Pekný den, chcela by som sa opýtať, či pri diagnoze m511 mám právo na trvalý invalidný důchod? Mám dvakrát operovaný výhřez plotýnky, teraz idem na tretiu a artrozu bederných klbov.

nárok na invalidní důchod vzniká, nastal-li u jedince pokles jeho pracovní schopnosti nejméně o 35%. Od nového roku se invalidní důchod už nedělí na částečný a plný, ale je rozdělován do 3 stupňů podle poklesu pracovní schopnosti:

•    invalidita prvního stupně – pokles mezi 35 – 49 %,
•    invalidita druhého stupně – pokles mezi 50 – 69 %,
•    invalidita třetího stupně – pokles nejméně o 70 %.

Zda máte nárok na invalidní důchod musí posoudit okresní správa sociálního zabezpečení. V Lize lidských práv bohužel nemáme žádného lékaře, tak Vám nedokážeme říci, zda při Vaší diagnóze vzniká nárok na invalidní důchod. Pokud se ale domníváte, že na invalidní důchod nárok máte, doporučujeme podat žádost na předepsaném tiskopise na okresní správu sociálního zabezpečení.

Jak dlouho budete invalidní důchod pobírat, závisí na Vašem aktuálním zdravotním stavu. Nelze tedy hovořit o trvalém invalidním důchodu. Vždy může dojít k situaci, kdy Vám bude invalidní důchod snížen či odebrán úplně. Okresní správa sociálního zabezpečení totiž provádí kontrolní lékařské prohlídky. K této kontrolní prohlídce dochází v určeném termínu nebo k ní můžete být pozván i na základě zjištění posudkově významné skutečnosti či na základě podnětu jiného orgánu sociálního zabezpečení apod.

Více informací naleznete v již zodpovězených dotazech: Jak získat ZTP a invalidní důchod?  a Nemocenská, žádost o invalidní důchod a ukončení pracovního poměru.

21.1.2010