Nárok na ID

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli mne může posudkový lékař po operaci a necelém tříletém léčení z rakoviny tlustého střeva prohlásit za zcela zdravého a následně mi odebrat plný invalidní důchod po dvou letech trvání? V současné době chodím na pravidelné kontroly na onkologii, jsem diabetik, mám vysoký krevní tlak a léčím se na alergologii s velmi špatným imunitním systémem. Já osobně se za tak zdravého zase nepovažuji. Děkuji za odpověď.

tuto otázku je oprávněn zodpovědět pouze lékař pověřený posuzováním zdravotního stavu pro příslušnou Správu sociálního zabezpečení (SSZ). Pokud takový lékař posoudil Váš zdravotní stav, jako ztrátu pracovní schopnosti o méně než 35%, tedy Vás uznal za osobu neinvalidní, pak má SSZ právo invalidní důchod odebrat. Délka dosavadního trvání invalidity, stejně jako předchozí závažné onemocnění (rakovina) na toto posuzování nemá vliv.

Lékař posuzuje Váš současný zdravotní stav, resp. míru Vaší současné pracovní schopnosti.
Podle zákona je totiž pojištěnec invalidní, jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nastal pokles jeho pracovní schopnosti nejméně o 35% (35 – 49 % invalidita 1. stupně, 50 – 69 % invalidita 2. stupně, 70 % a více invalidita 3. stupně).

Jestliže nejste spokojen s rozhodnutím lékařské posudkové komise, můžete do 30 dnů ode dne, kdy Vám bylo toto rozhodnutí oznámeno, podat písemné námitky. Více informací o námitkách se můžete dočíst např. zde.

Pokud jste již lhůtu k podání námitek promeškal, můžete si u OSSZ podat novou žádost o invalidní důchod.

Dobré by však bylo, kdybyste v ní uvedl nějaké nové skutečnosti o Vašem zdravotním stavu.

1.10.2010