Nárok na ID

Dobrý den, prosím Vás o odpověď na následující dotaz. Jsem po těžkém úrazu páteře a mám stále bolesti. Po jaké době mohu žádat o invalidní důchod a jaká je naděje o jeho přiznání. Je mi 53 let a s touto nemocí mě těžko někdo zaměstná, i když mám odpracovaných již 35 let. Předem moc děkuji za odpověď.

zažádat o invalidní důchod si samozřejmě můžete. Avšak otázku, zda Váš zdravotní stav odpovídá některému stupni invalidity, je oprávněn zodpovědět pouze lékař pověřený posuzováním zdravotního stavu pro příslušnou Správu sociálního zabezpečení.

V naší poradně bohužel žádný lékař nepůsobí, proto nedokážeme posoudit, zda Váš zdravotní stav splňuje podmínky pro vznik invalidního důchodu.

Nicméně, základní podmínky jsou:
•    nedosažení věku 65 let,
•    osoba se stala invalidním pro invaliditu 1., 2. nebo 3. stupně (pokles pracovní schopnosti nejméně o 35 %),
•    potřebná doba pojištění (obecně 5 let pojištění v posledních 10 letech před vznikem invalidity),
•    nesplnění podmínek nároku na starobní důchod (neplatí pro invaliditu následkem pracovního úrazu či nemoci z povolání),
•    nedosažení důchodového věku (byl-li přiznán starobní důchod).

Pokud se domníváte, že byste měl mít na invalidní důchod nárok, podejte žádost na předepsaném tiskopise na okresní správu sociálního zabezpečení příslušnou podle místa Vašeho bydliště.

Kontakt na ni najdete zde

Pro více informací se obraťte na Okresní správu sociálního zabezpečení, nebo se podívejte na stránky České správy sociálního zabezpečení.

15.10.2010