Náklady na ochrannou ústavní léčbu

Dobrý den, zajímalo by nás, kolik stojí jeden den léčby pacienta, kterému byla soudem uložena ochranná léčba v ústavní formě. A jestli je pravda, že tito pacienti jsou drženi co nejdéle, aby zdravotnická zařízení měla co nejvyšší příjmy od pojišťoven. Předem děkujeme za odpověď

je obtížné zjistit přesné vyčíslení léčby pacienta, už proto, že ústavní ochranné léčení se vykonává na různých  odděleních zdravotnického zařízení. Existuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví č.134/1998, kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami. Seznam, který je uveden v příloze vyhlášky, podrobně stanoví bodové ohodnocení za jednotlivé léčebné úkony, podle něj se by se odvíjelo vyúčtování za ochrannou léčbu. Paušální složka úhrady za ústavní péči se stanoví postupem podle vyhlášky č.464/2008 Sb., ani ta ale konkrétní číslo neudává.

Náklady pojišťoven dlouhodobě sleduje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Více informací o tom, kolik připadlo na odborné léčebné ústavy najdete v ročence za rok 2009, viz zde

K vaší druhé otázce: ochranné léčení trvá, dokud to vyžaduje účel, nejdéle však 2 roky. Soud může rozhodnout o prodloužení ochranného léčení, vždy však jen o další dva roky. O propuštění z ochranného léčení může požádat i pacient a ve věci léčby je dále možné obrátit se na Českou lékařskou komoru a posléze k veřejnému ochránci práv. Vždy proto platí, že ústavní ochranné léčení  je časově omezené, rozhoduje o něm soud a ten také posuzuje jeho případné prodloužení s ohledem na účelnost ústavní léčby. O vztahu mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními nic bližšího nevíme.

3.2.2010