Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Může pracovní lékař zaměstnavateli uložit zkrácený úvazek?

Dobrý den, prosím o odpověď. Jsem v pracovní neschopnosti - nyní 5. měsíc - pracovní úraz - nezaviněná autonehoda. Nyní rehabilitace a zatím se stav mírně zlepšuje. Zaměstnání mám kombinované, část pracovní doby jezdím autem po klientech a část pracuji s počítačem. Ve firmě máme závodního lékaře, u kterého jsem byla 1 x před nástupem do zaměstnání. Nevím, zda mám správné informace z doslechu, že před ukončením pracovní neschopnosti od odborného lékaře, který vede moji PN, musím jít na kontrolu k závodnímu lékaři se všemi lékařskými zprávami, aby posoudil můj zdravotní stav pro výkon stejné pracovní náplně. Odborní lékaři jsou shodného názoru, že tato kombinace náplně práce je pro mne zcela vyhovující, ale za podmínek kratší pracovní doby – max. 5 hod. denně (stávající byla 7,5 hod). Ráda bych nastoupila do zaměstnání co nejdříve po ukončení rehabilitace. Může závodní lékař vycházet z lékařských zpráv odborných lékařů a určit zkrácenou pracovní dobu? Jakou úlohu v tomto případě závodní lékař zastává? Nebo není závěrečná kontrola závodního lékaře nutná? Kdo může doporučit nebo nařídit zaměstnavateli kratší pracovní dobu ze zdravotních důvodů? Může se jednat pouze o dočasné řešení, pokud budu práci zvládat (nebo se musím předem se zaměstnavatelem dohodnout, zda by mi v tomto případě vyhověl?). Nechci o svoji práci přijít, v tomto režimu pracuji již 30 let a maximálně mi vyhovuje.

Odpověď:

Dobrý den,

pracovní (závodní) lékař má v kompetenci posouzení Vašeho zdravotního stavu a konečné rozhodnutí ohledně Vaší způsobilosti vykonávat určitou práci. Ten je kompetentní k správnému posouzení zdravotní způsobilosti zaměstnance pro danou pracovní pozici, protože má znalost konkrétních pracovních podmínek a dokáže komplexně posoudit všechny rizikové faktory. Pracovní lékař při posuzování obvykle vychází z lékařských zpráv jiných odborných lékařů, tyto zprávy však pro něj nejsou závazné, ale slouží mu jako jeden z podkladů pro jeho rozhodnutí.

Nejsme schopni říct, zda je závěrečná kontrola pracovního lékaře nutná. V každém případě Vy jako zaměstnankyně máte ze zákoníku práce povinnost se kontrole u tohoto lékaře podrobit, pokud Vám tak určí zaměstnavatel. Ve Vašem případě by se mohlo jednat o prohlídku periodickou, nebo spíše o prohlídku mimořádnou, která reaguje na Váš zhoršený zdravotní stav po dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Pracovní lékař po posouzení Vašeho zdravotního stavu vydává posudek se závěrem. Ten stanoví buď, že danému druhu práce jste schopna, nebo neschopna, anebo schopna, ale jen za určitých podmínek. V posledním případě pak lékař uvede omezující podmínky (např. zkrácený denní úvazek). Lékař tedy může zaměstnavateli uložit (doporučit) kratší pracovní dobu ze zdravotních důvodů.

Podle našeho názoru ale tyto podmínky nemohou být pro zaměstnavatele závazné, a to jednak z toho důvodu, že provoz u zaměstnavatele splnění omezujících podmínek nemusí umožňovat, ale ani zákoník práce závaznost pro zaměstnavatele nestanoví. Zaměstnavatel tak může přizpůsobit délku vykonávané práce zdravotnímu stavu zaměstnance, ale v souladu se zákoníkem práce

  • jej také může převést na jinou práci, nebo
  • dát dokonce zaměstnanci výpověď,

pokud podle posudku zaměstnanec pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci. Podle toho, co uvádíte, způsobilost k výkonu práce máte, jen v menším denním rozsahu, proto je možné, že se Vás tato ustanovení netýkají.

Kratší než stanovenou týdenní pracovní dobu se můžete se zaměstnavatelem sjednat v pracovní smlouvě nebo jiné dohodě s ním, např. právě ze zdravotních důvodů na straně zaměstnance. Toto řešení může být pouze dočasné a v případě, že byste chtěla pracovat opět na plný pracovní úvazek, musela byste se opět dohodnout s Vaším zaměstnavatelem.

Domníváme se, že ve Vašem případě bude nejvhodnější dohoda se zaměstnavatelem. Pokud ten ale nebude chtít na Vámi navrhované řešení (kratší úvazek) přistoupit, není zcela jasné, zda to můžete úspěšně vymáhat. Není nám známo, že by tuto situaci v jiných případech řešily soudy. Takže nakonec jsme Vám úplně jednoznačně nebyli schopni odpovědět. Můžete požádat o stanovisko například inspekci práce.

Vaše Férová nemocnice

19.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS