Může lékař zrušit registraci pacienta?

Dobrý den, rád bych se zeptal na následují věc. Může zubař, který jednou registroval pacienta, tuhle registraci zrušit? Na základě čeho tak může či nemůže učinit? Jakým zákonem či vyhláškou by bylo jeho rozohodnutí podepřeno? Děkuji.

v našem právním řádu je zakotvena povinnost lékaře přijímat pacienty do své péče a poskytovat jim náležité služby bez rozdílů. Možnost odmítnout pacienta má pouze ve dvou případech. A to jestliže by bylo překročeno jeho únosné pracovní zatížení nebo jestliže je vzdálenost bydliště pacienta příliš velká. Na tyto důvody se lékař může odvolávat pouze ve chvíli, kdy přijímá pacienta do své péče.
Jakmile je ale pacient již jednou u daného lékaře registrován, lékař je povinen mu poskytovat náležitou péči. K ukončení této péče by mohlo dojít pouze ze strany pacienta, který by se rozhodnul pro jiného lékaře nebo, jestliže by lékař ukončil svou činnost. Není tedy oprávněn zrušit pacientovi registraci.
Toto vyplývá ze zákona o veřejném zdravotním pojištění a je nutné podotknout, že se vztahuje na lékaře, kteří mají smlouvu s příslušnou zdravotní pojišťovnou (tedy na drtivou většinu).

26.3.2010