Může lékař ukončit pracovní neschopnost zpětně?

Dobrý den, mám takový problém. Pobírám plný invalidní důchod (3. stupně), ale našla jsem si zaměstnání, určené pro invalidní občany. V prosinci jsem však onemocněla a 23. 2. už jsem vyčerpala nemocenské dávky (70 dní) a dál jsem doma v podstatě zadarmo, jen s tím invalidním důchodem, ze kterého ovšem absolutně nemohu vše zaplatit. V pondělí jdu na operaci na ortopedii, předpokládám, že bych začátkem dubna mohla opět nastoupit do práce. Mám ještě 10 dní dovolené z loňského roku, která se musí nejpozději do konce května vybrat. Napadlo mě, že bych si tu dovolenou vybrala právě po dobu, co budu v nemocnici, abych za březen aspoň něco brala. Vycházelo by to na dny 18. 3. - 3. 4. akorát 10 pracovních dní. Problém je v tom, že nastupuji do nemocnice 15., tudíž si nestihnu k lékaři dojít neschopnost ukončit. Může to lékař pak udělat zpětně? Třeba 30. března ukončit neschopnost k 18.? Děkuji za odpověď.

zákon výslovně uvádí, že ukončit pracovní neschopnost může (mimo další zvláštní případy) ošetřující lékař v případě, že ošetřením zjistí, že stav pojištěnce mu umožňuje vykonávat dosavadní pojištěnou činnost. Nevidíme problém v tom, že by Vám ukončil neschopnost na Vaši žádost. Dočasnou pracovní neschopnost ukončuje dnem, kdy zjistí pracovní schopnost, nejpozději třetím dnem po tomto zjištění. V právním řádu však budeme tedy jen velice obtížně hledat podporu pro to, aby lékař pracovní neschopnost ukončil zpětně. Možností by bylo, domluvit se s lékařem, který vede neschopenku dopředu, aby Vám ji ukončil k určitému dni.

12.3.2010