Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Moznosti po vyčerpání nemocenské

Dobrý den, od 4. 1. 2010 jsem v pracovní neschopnosti, mám bolesti bederní páteře z důvodu dvou vyhřezlých plotének. Byla jsem hospitalizována v nemocnici na neurologii. Stav se nezlepšil a operaci mi nedoporučují. Také se léčím na psychiatrii z důvodu deprese. Obvodní lékařka mi doporučila, abych si zažádala o invalidní důchod, protože po 180 dnech mám vyčerpané nemocenské dávky. Pracuji jako zaměstnanec u firmy už 10 let. Chtěla bych vědět jak dlouho můžu být v pracovní neschopnosti a jaké mám možnosti v případě zamítnutí invalidního důchodu. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,

podpůrčí doba u nemocenské trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Po 180. dni pracovní neschopnosti byste tak mohla marodit dále, ale už by Vám nebyly vypláceny nemocenské dávky.

Nárok na invalidní důchod máte, jestliže Vám je méně než 65 let, v těchto v dvou případech
-    pokud jste se stala invalidní a získala jste potřebnou dobu pojištění, nebo
-    pokud jste se stala invalidní následkem pracovního úrazu.

Za invalidního se pojištěnec považuje tehdy, jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu nastal pokles jeho pracovní schopnosti nejméně o 35 %. Pokles pracovní schopnosti posuzuje posudkový lékař okresní správy sociálního zabezpečení.
Podrobnosti o podání žádosti naleznete na stránkách ČSSZ zde, nebo můžete kontaktovat informační kancelář či call centrum ČSSZ, kontakty naleznete zde.

Pokud ČSSZ Vaši žádost o přiznání důchodu zamítne, můžete se bránit a podat proti rozhodnutí do 30 dnů od jeho doručení námitky. Tato možnost existuje od 1. 1. 2010, do té doby bylo rozhodnutí ČSSZ konečné. Po podání námitek můžete vymáhat i přezkum soudní cestou, odkaz naleznete zde.

Pokud nárok na invalidní důchod přesto mít nebudete, existují další dávky sociálního zabezpečení, které by Vám mohly pomoci, viz zde.

Vaše Férová nemocnice

12.5.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS