Mohu zpětně zrušit neschopenku a vzít si místo toho dovolenou?

Dobrý den. Se synem (2,5 r.) jsem byl v nemocnici v xxx jako doprovod (měl jsem lůžko) od 9. 12. do 12. 12.  V nemocnici mi vystavili neschopenku a až dnes jsem zjistil, že se mi její vystavení finančně vůbec nevyplatí, že bych ji chtěl zrušit. Volal jsem tedy na SSZ a tam mi řekli, že neschopenku může zrušit jen její vydavatel, tedy xxx nemocnice. Tam mi ale řekli, že nikdy nic takového nedělali a že je to nemožné. Je to pravda? Je možné zpětně zrušit neschopenku a místo toho si vzít v práci dovolenou? Mnohokrát děkuji za odpověď.

omlouváme se za pozdní odpověď. Váš dotaz nespadá úplně do oblasti práv pacientů a medicínského práva, které se věnujeme, ale jde o dotaz týkající se sociálního zabezpečení a pracovního práva, kterým se primárně nezabýváme.

Můžeme Vám jen krátce přiblížit právní úpravu. Vznik pracovní neschopnosti z důvodu přijetí jako doprovodu dítěte do nemocnice, upravuje zákon o nemocenském pojištění. Tento zákon výslovně nedává právo zdravotnickému zařízení zrušit zpětně neschopenku, tak jak požadujete. Proto má patrně zdravotnické zařízení obavu, že nebude postupovat v souladu se zákonem, pokud Vám vyhoví.

Na druhou stranu podle našeho názoru případné řešení této otázky by bylo věcí spíš Vás, Vašeho zaměstnavatele a okresní správy sociálního zabezpečení. Váš zaměstnavatel by Vám sice na základě dohody mohl umožnit si vybrat v tuto dobu i dovolenou, ale otázkou je, jak by tento postup posuzovala okresní správa sociálního zabezpečení. Pobíral byste totiž zároveň ošetřovné i náhradu mzdy během dovolené, což by mohlo být chápáno jako porušení právních předpisů. Teoreticky přichází v úvahu vrácení ošetřovného. Konkrétní postup, který by bylo možné zvolit a vyhovoval by i okresní správě sociálního zabezpečení, Vám však nejsme schopni sdělit. Je tedy opravdu možné, že zpětně už nebudete moci situaci napravit.

Můžete se také ohledně této otázky informovat na informační telefonické lince nebo informačním pracovišti České správy sociálního zabezpečení.

18.12.2009