Mohu zpětně doplatit pojistné na důchodové pojištění?

Dobrý den, pobírám částečný invalidní důchod už 20 let, plný mi nebyl přiznán, i když mám průkaz ZTP/P. Nejsem vedena na úřadu práce, ani nezaměstnaná už 8 let. Když jsem se ptala na celý důchod, musela bych mít zaplacené sociální a zdravotní? Což mi asi nikdo neplatí? A tak bych se Vás chtěla zeptat, jestli to mohu doplatit těch 8 let. Jsem krátkozraká a na jedno oko nevidím. Nevím si rady. Děkuji.

sociální pojištění se skládá z nemocenského pojištění, důchodového pojištění a dávek na státní politiku zaměstnanosti a také se platí zdravotní pojištění.

Nemocenské pojištění si platí pouze zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné pro případ, že by onemocněly a byly dočasně práce neschopné. V tomto případě jim stát poskytuje částečnou náhradu mzdy. Nezaměstnané osoby nemusí nemocenské pojištění platit. Důchodové pojištění si nezaměstnaní mohou platit dobrovolně a z částky, kterou odvedou, se jim vypočítává starobní důchod. Pokud je nezaměstnaná osoba evidována na úřadu práce, platí za ni důchodové pojištění stát a tato doba se potom také započítává do starobního důchodu. Zdravotní pojištění mají povinnost platit zaměstnané i nezaměstnané osoby. V určitých případech však za pojištěnce může platit zdravotní pojištění stát. Jedním z takových případů, je také situace, kdy osoba pobírá částečný invalidní důchod.

Mezi podmínky pro přiznání plného invalidního důchodu, dle zákona 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, patří snížení pracovní schopnosti nejméně o 66 % a druhou podmínkou je podíl na důchodovém pojištění po zákonem stanovenou dobu. Pro pojištěnce nad 28 let věku je to 5 let, ale k této věkové kategorii přistupuje ještě jedna podmínka, že toto pojištění musí trvat během posledních 10 let před vznikem plného invalidního důchodu.

Vzhledem k tomu, že jsme poradna medicínského práva, nespecializujeme se blíže na právo sociálního zabezpečení, kam směřuje Váš dotaz. Proto Vás na jednoznačnou odpověď odkazujeme na informační telefonickou linku nebo informační pracoviště České správy sociálního zabezpečení. Podle našeho názoru však není možné, abyste si zpětně doplatila pojistné na důchodové pojištění, zákon toto neumožňuje. Je pravděpodobné, že Vám nezbude než začít platit pojistné či se zaevidovat na úřadu práce a počkat až doběhne doba potřebná k přiznání plného invalidního důchodu (tedy 5 let).

4.11.2009