Mám podat výpověď, když mi byl přiznán ID a nemohu nadále vykonávat práci?

Dobrý den, mám dotaz, zda mám podat sama výpověď ze zdravotních důvodů, kdy mi byl přiznán invalidní důchod I. stupně a nejsem nadále schopna vykonávat dosavadní zaměstnání. Náleží mi vůbec odstupné? Zaměstnavatel není schopen mi nabídnout zařazení na méně náročnou práci, neměl by se mnou rozvázat on pracovní poměr? Děkuji za odpověď.

Vy sama výpověď podávat nemusíte, otázku Vaší způsobilosti k práci by měl řešit Váš zaměstnavatel a případně Vám dát výpověď on. Samotné přiznání ID, zvláště v případě přiznání toho nejnižšího stupně, automaticky neznamená nezpůsobilost k výkonu práce, i když samozřejmě znamenat může. Pokud se domníváte, že práci již nadále vykonávat ze zdravotních důvodů nemůžete, informujte zaměstnavatele o změněné pracovní schopnosti a pobírání invalidního důchodu. Na základě toho by Vás měl vyšetřit závodní lékař, který by se vyjádřil k Vaší způsobilosti k výkonu práce. Pokud jste nezpůsobilá, měl by Vás zaměstnavatel buď převést na jinou práci, pro kterou jste způsobilá, nebo Vám dát výpověď, pokud takovou práci nemá. Nárok na odstupné Vám nevzniká.

8.10.2010