Mám nárok na invalidní důchod?

Dobrý den. Od 24. 8. 2009 jsem na neschopence a byla jsem hospitalizována pro velké bolesti krční a bederní páteře. V nemocnici mi nepomohli a bylo mi řečeno, že mám chronickou blokaci páteře a že se to bude vracet každé jaro a každý podzim. Vykonávám práci v sedě a nevydržím sedět ani hodinu. Doktorka v nemocnici mi řekla, ať si zažádám o invalidní důchod. Myslíte že mám na něj nárok? Děkuji za brzkou odpověď.

jsme právní poradnou a jako právníci nejsme bohužel schopni posoudit, zda Váš zdravotní stav odpovídá nároku na invalidní důchod. Nárok na invalidní důchod vzniká, nastal-li u pojištěnce pokles jeho pracovní schopnosti nejméně o 35 %. Pokles pracovní činnosti posuzuje posudkový lékař orgánu důchodového pojištění – okresní správy sociálního zabezpečení.

V tom, zda v obdobných případech jako je ten Váš dochází k přiznávání invalidního důchodu, Vám mohou poradit Vaši ošetřující lékaři. Vzhledem k tomu, že Vám sama lékařka řekla, že si máte zažádat o důchod, podejte žádost na předepsaném tiskopise na okresní správu sociálního zabezpečení příslušnou podle místa Vašeho bydliště. Ta poté posoudí, zda ve Vašem případě nárok na invalidní důchod vznikne či ne.

Pro podrobnější informace můžete kontaktovat Českou správu sociálního zabezpečení na informační telefonní lince nebo přímo kontaktovat Okresní správu sociálního zabezpečení v místě Vašeho bydliště (kontakty na pracoviště OSSZ).
Více informací naleznete v řadě obdobných zodpovězených dotazů v naší poradně, např. zde a zde.

27.5.2010