Léky s vedlejším účinkem

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat. Když mi doktor předepsal léky na zlepšení pleti, které ale měly vedlejší efekt (přibrání 20 kg), můžu od něj požadovat třeba náhradu léků na hubnutí, či nějakou kompenzaci? Nemohu už přibraná kila zhubnout, jelikož se mi špatně hubne a jsem sledovaná u odborného lékaře. Musela jsem vyměnit veškerý šatník, nabraná kila nevítám, když si sama za to nemohu – jím dietně. Co mohu dělat? Předem děkuji za odpověď.

ve Vašem případě je třeba rozlišovat dvě možné situace: zda lékař věděl, jaké vedlejší účinky lék má a neinformoval Vás, anebo zda lékař o vedlejších účincích nevěděl a ani vědět nemohl.

Pokud by totiž bylo lékaři známo (anebo to měl z hlediska své odborné způsobilosti vědět), že předepsaný lék může mít takové nežádoucí účinky, jaké popisujete, měl Vás o nich předem informovat. Jak uvádíte, v takovém případě byste s lékem nesouhlasila.

Ve druhém případě by se sice také jednalo o nepříjemný a nežádoucí vedlejší efekt, ale lékař by nezanedbal svoji povinnost Vás řádně poučit o způsobu a účincích jím zvolené léčby.

Máte-li podezření na zanedbání lékařské povinnosti řádně informovat, můžete na lékaře podat stížnost, popřípadě se stížností se obrátit i na zdravotní pojišťovnu. Více o podávání stížností se dozvíte zde.

Jednalo-li se o ojedinělý a neočekávaný účinek, vzniká lékaři povinnost oznámit tuto skutečnost Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Pak by byl na zvážení další postup v součinnosti se zdravotní pojišťovnou a výrobcem léčiv. O oznamovací povinnosti lékařů se dočtete např. z dotazu zde.

10.4.2010