Lékař chce ukončit nemocenskou před dokončením léčby

Dobrý den, od 10/2009 jsem na neschopence a po operaci kolene (jedná se o pracovní úraz). Neschopenku mi vystavil obvodní lékař, již před operací, stále však ještě docházím do nemocnice na ortopedii na kontroly, a injekce výživy do kolene a mám naplánováno vyšetření magnet. rezonancí koncem dubna z důvodu omezené hybnosti v koleni - jen 90st. Současně docházím na další sérií rehabilitací. Ortoped nevylučuje ani další operaci. Můj obvodní lékař mi však chce ukončit nemocenskou již teď v březnu, s tím, že se dále mohu léčit během výkonu zaměstnání. Já však s tímto nesouhlasím, protože omezená hybnost a bolesti v koleni mi neumožní řádně vykonávat práci (pohyb v terénu, řízení auta, chůze do schodu apod.) Má na to právo, i když léčba trvá a noha stále není v pořádku? Tvrdí mi, že je to už moc dlouho (půl roku). Jak dlouho můžu být vlastně na nemocenské? Jak mám reagovat na jeho postup, když s ukončením nemocenské nesouhlasím?

trvání dočasné pracovní neschopnosti není zákonem časově omezeno, časové omezení existuje pouze pro pobírání dávek nemocenského (jde o tzv. podpůrčí dobu). Lékař však ukončí dočasnou pracovní neschopnost, jestliže po uplynutí 180 dnů pracovní neschopnosti konstatuje, že zdravotní stav pacient je stabilizovaný. Za stabilizovaný zdravotní stav se přitom považuje i stav, který umožňuje vykonávat jiné než původní zaměstnání, pokud se dalším léčením už podstatně nezmění. To, zda je Váš stav opravdu stabilizovaný, však nedokážeme posoudit, jelikož nejsme lékaři.

O ukončení pracovní neschopnosti rozhoduje ošetřující lékař, proti jeho rozhodnutí je možné podat do 3 dnů návrh na přezkoumání. Tento návrh je třeba podat prostřednictvím ošetřujícího lékaře k vedoucímu zdravotnického zařízení. Pokud lékař nemá vedoucího, podává se návrh přímo ošetřujícímu lékaři.

Podobný dotaz jsem také řešili např. zde.

22.3.2010