Kritéria pro posuzování nároku na invalidní důchod

Dobrý den, zajímalo by mě, podle jakých kritérií je posuzován nárok na invalidní důchod. Podala jsem si žádost 12. 4. 2010 a 12. 5. 2010 jsem byla u komise. Paní doktorka mi sdělila, že nárok nemám, posuzuje se prý jen určitá nemoc, ne celkový stav pacienta. Já mám astma, skoliózu páteře a ramen, jsem 15 let po úrazu krční páteře, mám bolesti bederní páteře, jsem 4 roky po operaci karpálních kanálků na obou rukou, 2 roky po operaci levého ramene 27. 1. 2010 jsem měla operaci pravého kolena. Přesto mám prý jen 20% omezení a nemám nárok na ID.

jako právní poradna bohužel nedokážeme z lékařského hlediska posoudit, zda byl Váš zdravotní stav správně diagnostikován.

V praxi se však opravdu posuzuje především konkrétní rozhodující zdravotní postižení, které je příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pojištěnce. Je-li příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pojištěnce více zdravotních postižení, tato se nesčítají. V tomto případě se určí, které zdravotní postižení je rozhodující příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Ostatní zdravotní omezení mohou pouze v určitých případech posunout horní hranici míry poklesu pracovní schopnosti o 10%.

Pokud jste však přesvědčena, že máte nárok na invalidní důchod, můžete se bránit podáním námitky do 30 dnů od vydání rozhodnutí. Bližší informace o podávání námitek, případně dalším postupu se můžete dočíst například zde.

13.5.2010