Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Kdo vede neschopneku?

Chodím k odbornému lékaři po operaci kolena (únor) na kontroly, ale zároveň musím na kontroly ke svému obvodnímu lékaři v Brně, který mi vystavil neschopenku. Vzhledem k tomu, že jsem omezena v chůzi, mi odborný lékař nabídl, že neschopenku převezme od mého obvodního lékaře a po vyléčení ji ukončí. Vzhledem k tomu, že jsem se loni přestěhovala 70 km od Brna, jsem tuto možnost uvítala, protože kontroly u mého obvodního lékaře jsou dvě zbytečné cesty s doprovodem, jelikož mě zve v jiné termíny. Obvodní lékař mi neschopenku odmítl předat s tím, že pokud je to předání z Brna do Brna, tak to neudělá a může mi neschopenku ukončit ihned. Zajímalo by mě, jestli může, nebo musí neschopenku na mé přání předat a pokud ano, stačilo by písemné vyžádání mého odborného lékaře? Děkuji za odpověď..

Odpověď:

Dobrý den,

podle zákona o nemocenském pojištění vede evidenci dočasné pracovní neschopnosti ošetřující lékař. Pokud je tedy pacient vyšetřen, léčen a zván na kontroly specialistou příslušné odbornosti (např. chirurg) je tento specialista ošetřujícím lékařem a vede evidenci o dočasné pracovní neschopnosti.

Předání pacienta do evidence praktického lékaře proběhne až poté, kdy kontroly u specialisty nejsou nutné.

Pokud tedy chodíte k odbornému lékaři na kontroly, má Vás v lékařské péči on a měl by také vést Vaši evidenci dočasné pracovní neschopnosti. Ministerstvo zdravotnictví tento názor ohledně ošetřujícího lékaře potvrdilo, jeho stanovisko je ke stažení zde.
Můžete se tedy pokusit informovat Vašeho praktického lékaře o stávající právní úpravě a věc vyřešit dohodou. Pokud toto nebude možné, lze podat stížnost u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení, nebo u orgánu, který lékaře registruje (krajský úřad).

Obdobný dotaz jsme již také zodpověděli například zde.

Vaše Férová nemocnice

12.3.2010

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS