Jaké díly neschopenky dát zaměstnavateli

Dobrý den, jsem nemocná od 8. 4.  a na 100 % půjdu po 7 - 8 dnech do práce. Hned po zanesení neschopenky do práce mi řekli, že musím mít ještě jeden list (červený). Volala jsem tedy k lékaři, proč mi ho nedal a odpověď se mi dostala, že ten "červený" slouží a dává se až při nemoci delší 14 dní, což já nebudu. Musím i tak tento doklad donést do práce? Píší se na ně údaje jako je číslo účtu, zřejmě pro poslání peněz. Jak to tedy je? Když lékař tvrdí, že to nepotřebuji a zaměstnavatel, že ano? Dostanu peníze za nemoc? Děkuji za odpověď

v minulém roce došlo k některým změnám v nemocenském pojištění, což ještě stále může být pro některé lékaře a zaměstnavatele matoucí. Od 1. 12. 2009 se používá nový tiskopis Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti, který má pět dílů:

-    I. díl Hlášení OSSZ o vzniku dočasné pracovní neschopnosti – odesílá ošetřující lékař místně příslušné OSSZ nejpozději třetí pracovní den, který následuje po dni, v němž bylo vydáno rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
-    II. díl Průkaz práce neschopného pojištěnce a hlášení OSSZ o ukončení dočasné pracovní neschopnosti (žlutý pruh) – lékař předává pojištěnci při vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Pojištěnec jej má po dobu trvání pracovní neschopnosti u sebe.
-    III. díl Hlášení zaměstnavateli o vzniku dočasné pracovní neschopnosti (modrý pruh) – předává lékař pojištěnci při vzniku dočasné pracovní neschopnosti, tento díl slouží zaměstnanci jako doklad k vyplácení náhrady mzdy (tzn. prvních 14 dnů) a omluvení nepřítomnosti v práci.
-    IV. díl Žádost o nemocenské (růžový pruh, ,,lístek na peníze‘‘) – doporučuje se, aby jej lékař předal pojištěnci s II. a III. dílem při vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Pojištěnec tímto dílem uplatňuje nárok na nemocenské, tzn.pokud je dočasná pracovní neschopnost delší než 14 dnů. Zaměstnanec tento díl předá svému zaměstnavateli nejpozději s potvrzením o trvání dočasné pracovní neschopnosti, které ošetřující lékař vystavil ke 14. dni trvání této neschopnosti. Lékař je tedy povinen tento díl vystavit nejpozději k tomuto dni. Zaměstnavatel tento díl spolu s dalšími tiskopisy zasílá příslušné OSSZ.
-    V. díl Rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti – hlášení zaměstnavateli (růžový pruh) – předává lékař pojištěnci v den, ve kterém rozhodl o ukončení dočasné pracovní neschopnost. Zaměstnanec toto rozhodnutí předává zaměstnavateli, ten si jej ponechá pro účely výplaty náhrady mzdy, trvá-li dočasná pracovní neschopnost méně než 15 dnů. Byla-li neschopnost delší, zašle tento díl OSSZ.

Nárok na náhradu mzdy za prvních 14 dnů pracovní neschopnosti uplatníte pomocí III. dílu neschopenky. V případě, že pracovní neschopnost je delší než 14 dnů, zaměstnavateli se předává ještě IV. díl nechopenky, který po Vás nyní zřejmě požaduje, ale domníváme se, že předávat ho nemusíte. Jako doklad pro výplatu náhrady mzdy zaměstnavateli slouží III. díl.

Pokud byste potřebovala dále poradit nebo zjistit další informace o nemocenském pojištění, je Vám k dispozici call centrum ČSSZ pro oblast nemocenského pojištění na č. +420 840 406 040 a webové stránky.

12.4.2010