Dvě místa pobytu na neschopence

Jsem po operaci, kdy mi byla odstraněna děloha i s vaječníky z důvodu velké dermoidní cysty - měla jsem před operací ještě pravidelnou menstruaci. Mám vycházky 2 x 2 hod. denně. Je možné, aby na neschopence byla uvedena dvě místa pobytu - trvalé bydliště a místo, kde máme víkendovou chalupu? Je nárok v tomto případě trávit víkendy na chalupě, samozřejmě s dodržením daných vycházek, nebo je to jen v kompetenci lékaře? Co mohu dělat v případě, že mi lékař tvrdí, že nemám nárok na lázně, když spolupracovnice dostala lázně po odstranění dělohy bez problémů, dokonce jí byly lékařem nabídnuty ještě jednou za rok na tutéž diagnózu? Jak se mohu bránit, když mám ten pocit, že to záleží jen na ochotě či neochotě ošetřujícího lékaře? Existuje seznam zákroků, po kterých je nárok na lázně?

zákonný nárok na dvě místa pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti nemáte. Zákon obecně hovoří o místě pobytu, nikoliv o místech pobytu.

Můžete však lékaře požádat o změnu délky vycházek. Ty mohou být stanoveny i na neomezenou dobu, což by Vám prakticky umožnilo jezdit odpočívat na chalupu. Vše je ale v kompetenci lékaře, který musí posoudit, zda Váš zdravotní stav neomezenou dobu vycházek umožňuje.

Pokud lékař návrh na změnu délky vycházek zamítne, máte právo ho požádat o vydání písemného rozhodnutí. Proti tomuto rozhodnutí lze do 3 dnů podat přímo tomuto lékaři návrh na přezkoumání rozhodnutí. Pokud ani tomuto návrhu lékař nevyhoví, musí ho do 5 dnů postoupit jako odvolání registrovateli (zpravidla krajskému úřadu), který definitivně rozhodne.

Co se týká lázeňské péče, podobný dotaz jsme již zodpovídali zde.

V odkazu uvedená vyhláška obsahuje nemoci, u nichž lze pacientovi předepsat lázeňský pobyt. Opět ale záleží pouze na posouzení a vyhodnocení Vašeho zdravotního stavu lékařem. Pokud nebudete spokojena s přístupem lékaře,

9.5.2010