Delka docasne pracovni neschopnosti

Dobrý den, už jsem Vás jednou kontaktovala, bohužel jsem nenašla odpověď na mou otázku. Můj dotaz se týká délky dočasné pracovní neschopnosti. Na PN jsem od 14.9.2009 (rizikové těhotenství), 23.1.2010 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. Těhotenství bohužel skončilo neúspěšně, proto moje mateřská dovolená trvá jen do 1.5.2010. Poté nastupuji znovu do PN z důvodu mnoha dalších vyšetření a naplánování co nejdříve dalšího těhotenství. Chtěla jsem se zeptat, jestli tady bude nějaký problém s délkou trvání PN, když vůbec nenastoupím do práce, ale přejdu přímo z MD do PN. Započítává se délka MD jako PN, nebo jako bych byla zpátky v práci? Jaká bude ve výsledku zbývající podpůrčí doba PN bez toho, abych pak musela žádat o její prodloužení? Předem moc děkuji za odpověď.

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

omlouváme se za zpoždění při zodpovídání dotazů, denně přibývají další a z kapacitních důvodů na ně nestíháme včas odpovídat.

K Vašemu dotazu: vznikne-li z jednoho pojištění současně nárok na výplatu více dávek, má nárok na výplatu mateřské přednost před nárokem na výplatu ostatních dávek. To znamená, že mateřská a nemocenská se nesčítají, a ani délka mateřské se do nemocenské nezapočítává. Po ukončení mateřské tak, pokud budete i nadále splňovat podmínky nároku na nemocenskou, můžete pokračovat v pracovní neschopnosti. To však musí opět posoudit Váš ošetřující lékař, neboť by se jednalo o novou sociální událost, na základě které jsou Vám vypláceny dávky.

Podpůrčí doba trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti, není-li stanoveno lékařem jinak.

Ve Vašem případě bylo čerpáno v období od 14. 9. 2009 do 22. 1. 2010 celkem 131 dní nemocenské, od 23. 1. 2010 jste na mateřské. Domníváme se proto, že zbývající podpůrčí doba od 2. 5. 2010 by tak trvala nejdéle dalších 249 dní, s ohledem na započítávání podpůrčí doby z předchozí dočasné pracovní neschopnosti.

Právem sociálního zabezpečení se primárně nezabýváme, pro podrobnosti Vám proto doporučujeme  obrátit se na nejbližší pracoviště ČSSZ nebo call centrum nemocenského pojištění tel. č. 840 406 040, kde Vám poskytnou bližší informace.

1.4.2010