Kdo vydá rozhodnutí o ošetřování?

Pokud je rodička v porodnici a její manžel se po tuto dobu stará o jejich 6leté dítě,kdo vystaví Rozhodnutí o ošetřování pro otce - obvodní praktický lékař dítěte 6letého dítěte nebo porodnice?

Vámi předestřená situace – tedy matka je v porodnici, otec se mezitím stará o staršího potomka, je skutečně řešitelná prostřednictvím ošetřovného. Zaměstnanec (ve Vašem případě otec) má nárok na ošetřovné, jestliže pečuje o dítě mladší 10 let z důvodu, že žena, která se o dítě jinak stará, porodila. Otec může pobírat ošetřovné nejdéle po dobu 9 kalendářních dnů. Nárok na výplatu ošetřovného uplatní Váš manžel na tiskopise „Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péči)“, který vystaví ošetřující lékař v porodnici, případně praktický lékař matky-rodičky.

Při vzniku potřebě péče či ošetřování předá vystavující lékař otci 1. díl tiskopisu (Rozhodnutí o vzniku potřeby ošetřování, péče), který otec odevzdá zaměstnavateli. Pro výplatu ošetřovného je nutné předat zaměstnavateli 2. díl tiskopisu (Rozhodnutí o ukončení potřeby ošetřování, péče), který opět vystaví ošetřující lékař v případě, že potřeba ošetřování, péče pominula.

V době péče o staršího potomka je zaměstnavatel povinen dle zákoníku práce pečujícího manžela v práci omluvit.

9.11.2012