Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Zdravotnická dokumentace

Dobrý den,
prosím, jak získá můj nový ošetřující doktor mou celou zdravotní kartu, ve které mám celý život,co jsem měl za nemoce, prostě vše, na co jsem očkován a na co jsem se léčil.
Starý doktor nechce poslat zdravotní kartu, ale prý jen něco, což není k ničemu, neboť jsem se u bývalého doktora na nic neléčil když jsem u něj byl veden, a nový doktor potřebuje, na co jsem se kdy a v kolika léčil, očkování, co mám zašité, s čím jsem byl hospitalizován a tak, neboť jsem momentálně nemocen a kartu opravdu potřebuji celou, je tam můj celý zdravotní stav skoro za 40 let. Předem moc děkuji za odpověď.
PS: Celou kartu můj nový ošetřující doktor žádá už 4 měsíce a stále nic .

ikarus

Odpověď:

Dobrý den,

vašemu novému praktickému lékaři Váš stávající lékař poskytne zprávu s informacemi potřebnými pro zajištění návaznosti poskytování zdravotní péče. Takový jeho postup je v souladu se zákonem.

Právní úpravu zdravotnické dokumentace nalezneme v zákoně č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách). § 69 písm. c) a d) tohoto zákona mluví o způsobu vedení, zpracování a zacházení se zdravotnickou dokumentací, kde odkazuje na prováděcí předpis. Tímto předpisem je vyhláška č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci, zejména její přílohy č. 2 a 3.

Všeobecný praktický lékař je povinen uchovávat zdravotnickou dokumentaci po dobu 10 let od změny registrujícího poskytovatele. Z toho vyplývá, že Váš praktický lékař Vám nemůže vydat originál Vaší zdravotnické dokumentace, může Vám ale poskytnout její kopii (viz níže).

Vy jako pacient můžete na základě § 65 a § 66 zákona o zdravotních službách požádat o:

- pořízení výpisu či kopie zdravotnické dokumentace, za jejíž vyhotovené lékař může požadovat úhradu ve výši nákladů,

- nahlédnutí do zdravotnické dokumentace, přitom si ji můžete sám např. svým fotoaparátem ofotit.

Vyhotovenou kopii dokumentace pak můžete sám předat novému lékaři. Problematika vydávání zdravotnické dokumentace a přístupu k ní je blíže upravena v sekci Přístup k dokumentaci a v často kladených otázkách.

Podobný dotaz jsme na našich stránkách již řešili, podívat se můžete zde.

Vaše Férová nemocnice

12.10.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS