Problémy s úhradou za dokumentaci

Dobry den, pozadal jsem lekare, aby mi poskytl kopii dokumentu, ktery jsem podepsal pred operaci, kterou mi provedl a za kterou jsem zaplatil nemalou castku. Nejprve mi ji nechtel poskytnout, pozadoval vysvetleni nac dokument potrebuji a nabizel mi osobni schuzku. Jelikoz vzdalenost lekarskeho zarizeni je nekolik set km, pozadal jsem lekare, aby mi zaslal dokument 1x A4 mailem. Coz ucinil, ovsem ofoceny fotoaparatem v rozliseni, ktere neni citelne. Zadal jsem tedy citelnou kopii dokumentu, kterou mi lekar zaslal postou, nicmene po me pozaduje uhradu 500 Kc s upozornenim, ze si bude uctovat za kazdy den prodleni z platby 2 %. Je vubec mozne pozadovat 500 Kc a 2% penale za kazdy den za 1 kopii A4? Jak bych mel postupovat? Moc dekuji za odpoved.

podle zákona o péči o zdraví lidu má pacient právo na poskytnutí veškerých informací shromážděných ve zdravotnické dokumentaci a na pořízení kopií, opisů a výpisů z ní. Součástí zdravotnické dokumentace je i, dle vyhlášky o zdravotnické dokumentaci, dokument vyjadřující souhlas se zákrokem, jenž byl proveden. Pokud vzniknou náklady lékaři spojené s pořízením kopie dokumentu, má právo požadovat tyto náklady po tom, kdo si kopii vyžádal. Tyto náklady by ovšem neměly přesahovat skutečně vynaložené náklady. Je nutno tedy vzít v potaz cenu kopie dokumentu a cenu, kterou lékař zaplatil za poštovní služby.

V tomto případě se požadavek lékaře jeví jako zcela nepřiměřený a z Vašeho dopisu se zdá, že dohoda s ním pravděpodobně nebude možná. Není zcela jasné, co všechno si lékař účtuje. Je možné, že si účtuje peníze za odeslání obálky, náklady spojené s vytvořením kopie nebo náhradu času, který musel vynaložit k vytvoření kopie. Dle našeho názoru jsou opodstatněnými náklady pouze náklady spojené s poštovními službami a samotné vytvoření kopie. Naopak máme za to, že ostatní náklady, které budou převyšovat takto vypočtenou částku jsou nepřiměřené, stejně jako případné penále. Považujeme tedy za dostatečné zaplatit poplatek 50 Kč za vytvoření kopie plus částku, která se bude rovnat hodnotě poštovních služeb, které musel lékař vynaložit na to, aby Vám žádost zaslal.

Spolu se zasláním platby můžete lékaři oznámit, že jeho postup není v souladu se zákonem a že pokud by trval na zaslání plné částky a penále, můžete na něj podat stížnost.

15.10.2009