Ponechání si těhotenské průkazky

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli má nemocnice zákonný nárok na ponechání si těhotenské průkazky poté, co žena porodí? Po posledním porodu mi bylo řečeno, že průkazku musím odevzdat, ale tentokrát bych si ji ráda nechala jako památku. Děkuji za odpověď Terezie

Terezie

Samotné vedení ani nakládání s těhotenskou průkazkou zákon neupravuje a v případě, kdy těhotná žena nevyužije právo na lékařskou pěči během těhotenství, průkaz vlastnit ani nemusí.  Přístup porodnic se liší zařízení od zařízení, kdy některé průkazku navrací po porodu, zatímco další je skartují  a jiné  zakládají do zdravotnické dokumentace.

Doporučujeme se po porodu personálu zeptat na navrácení průkazky, popřípadě oficiálně zažádat o nahlédnutí do Vaší zdravotnické dokumenace a pokud se tam bude nacházet, zažádat o kopii (ta ovšem může být zpoplatněna rozumnou sumou). Nejjistějším řešením však může být si doma průkaz oscanovat.

25.5.2016