Expodum
Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví
Jak si sehnat právníka?

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Nepravdivé informace v lékařské zprávě


Dobrý den,
mám jen stručný dotaz. Byl jsem u oční doktorky. Já jako pacient jsem jí řekl, že jsem měl od nového roku čtyři krát kruhy před očima, které trvaly hodinu až hodinu a půl, přesto mi paní lékařka napsala do zprávy, že se mi tak stalo jen na pár minut. Já jsem jí několikrát upozornil, že to napsala špatně, ale vůbec to neopravila. Poslala mě dál k neurologovi. I když mám oči podle ní v pořádku, znepokojuje mě nepravdivá zpráva uvedená ve zprávě.
Jak mám postupovat? 

Děkuji. 

Odpověď:

Dobrý den, 

Váš ošetřující lékař má povinnost Vás řádně vyšetřit a uvádět ve Vaší lékařské zprávě pouze pravdivé údaje odpovídající skutečnosti. Pokud máte pocit, že informace uvedené ve Vaší lékařské zprávě jsou nepravdivé, máte možnost,  jak se proti postupu lékaře bránit. Jako první Vám doporučujeme navštívit jiného lékaře, který Vás znovu vyšetří a vypracuje Vám revizní posudek, na základě kterého zjistíte, zda Vás Váš lékař vyšetřil správně, či nikoliv. 

Uvádění nepravdivých informací v lékařské zpráve je chybný postup lékaře, proti kterému se můžete bránit stížností. Stížnost je upravena v § 93 a násl. zákona o zdravotních službách. Podává se poskytovateli zdravotních služeb, tedy přímo lékaři nebo např. řediteli nemocnice a musí obsahovat dostatek informací pro její vyřízení, zároveň nesmí být podána anonymně. Poskytovatel musí stížnost vyřídit do 30 dnů ode dne jejího obdržení, ale tato lhůta může být prodloužena o dalších 30 dnů. Pokud nebudete souhlasit s vyřízením Vaší stížnosti, máte možnost ji podat znovu, a to ke správnímu orgánu. Ten ji posoudí a je povinen ji vyřídit 

- do 30 dnů ode dne jejího obdržení (může být prodlouženo o dalších 30 dnů)

- do 90 dnů ode dne jejího obdržení, jestliže jde o stížnost, k jejímuž vyřízení je třeba ustavit nezávislého odborníka (může být prodlouženo o dalších 60 dnů)

- do 120 dnů ode dne jejího obdržení, jestliže jde o stížnost, k jejímuž vyřízení je třeba ustavit nezávislou odbornou komisi (může být prodlouženo o dalších 60 dnů).

Více informací o podávání stížností se můžete dozvědět zde. 

S pozdravem

Vaše Férová nemocnice

30.10.2018

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS