Nahlížení do zdravotnické dokumentace a kontrola posuzování pacienta dočasně práce neschopným

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat. V neděli doma večer jsem si udělala úraz a večer již nemohla nastoupit do zaměstnání.V pondělí jsem si zašla ke svému obvodnímu lékaři, který mi vystavil neschopenku, na kterou mi napsal, že jsem od středy předána do péče zdejšího ortopeda (ten zde ordinuje pouze ve středu). Na operaci s kolenem jsem ale byla u jiného ortopeda a za měsíc mě čeká ještě jedna operace na tom samém koleni. Tento úraz jsem nahlásila pojišťovně, u které si platím úrazové pojištěné a veškeré papíry k oznámení úrazu mi vyplňoval můj ortoped, ke kterému jsem byla předána (ne ten,u kterého jsem byla operována). A chci se zeptat, po kterém lékaři budou chtít teda poslat ještě nějaké záznamy ohledně úrazu atd. Od mé obvodní, která mi jen neschopenku vystavila nebo od mého ortopeda, ke kterému chodím na kontroly nebo od ortopeda, který mě operoval? Ještě bych se chtěla zeptat. Obvodní mi volala, že jí psali z posudkové, jak to s mojí nemocenskou vypadá. Kdo vlastně mohl dát podnět na posudkovou? A proč se vlastně ptají mé obvodní, když ta mi jen neschopenku vystavila, ale jasně na neschopenku napsala, že jsem předána k ortopedovi! Děkuji.

pokud jste dala písemný souhlas k nahlížení do zdravotnické dokumentace Vaší pojišťovně, u které máte sjednáno úrazové pojištění, pak má právo do ní nahlížet. V jakém rozsahu je popsáno ve smlouvě, kterou jste uzavřela. Pravděpodobně si tak pojišťovna může vyžádat informace od kteréhokoli z lékařů, kteří Vás ošetřovali v souvislosti s pojistnou událostí. Který konkrétní lékař to bude, se doptejte na pojišťovně.

Kontrolu posuzování zdravotního stavu pacienta pro účely dočasné pracovní neschopnosti provádí ČSSZ. Tuto kontrolu může ČSSZ zahájit i z podnětu (např. zaměstnavatele), který ovšem není nutně potřeba. Tzn. že ČSSZ může kontrolu zahájit sama bez přispění třetí osoby. Jak to bylo ve Vašem případě nevíme, můžete se zeptat posudkového lékaře.

18.3.2010