Může recepční kopírovat zdravotnickou dokumentaci?

Dobrý den. Byla jsem u své obvodní lékařky sídlící na městské poliklinice. Ta dala za úkol recepční polikliniky, aby okopírovala mou zdravotnickou dokumentaci. Je v pořádku, aby se recepční tímto způsobem mohla podívat do všech mých údajů?

zákon stanovuje, že osoby, které mohou nahlížet do zdravotnické dokumentace, mají také právo na pořízení jejich výpisů, opisů nebo kopií v rozsahu nezbytně nutném pro potřeby splnění konkrétního úkolu. Recepční lze považovat za osobu oprávněnou k těmto úkonům, pokud se jedná o zaměstnankyni daného zdravotnického zařízení.

Kdo může kopírovat zdravotnickou dokumentaci, není v žádném zákoně výslovně stanoveno. Stačí tak k tomu tedy pověření lékaře. Tato osoba však musí dodržovat zákon o ochraně osobních údajů. To znamená, že např. nesmí zdravotnickou dokumentaci poskytnout nikomu jinému ani nesmí informace, které se při výkonu své práce dozvěděla, poskytovat dalším osobám.

23.11.2010