Právní poradna Často kladené otázky Dokumenty ke stažení
 
Chci svůj porod
Souhlas a rozhodování pacienta
Zdravotnická dokumentace a lékařské tajemství
Řešení sporů
Platby ve zdravotnictví
Děti a rodiče, porod
Očkování
Léky
Práva osob s duševní nemocí
Těžce nemocní a umírající
Lékařské posudky a neschopenky
Práva seniorů ve zdravotnictví

velikost textu AA původní

Právní poradna pro pacienty

dotaz do poradny můžete vložit zde

Dotaz:

Lékař nahlásil neočkované děti vedení školy

Dobrý den,

je právně v pořádku, když pediatr nahlásí vedení školy, že na ŠVP hodlají odjet neočkované děti? Učinil tak bez uvedení konkrétních jmen - lze však snadno dohledat na koho toto udání směřuje. Předpokládám, že tuto povinnost ze zákona nemá, info o neočkování již navíc uvedl ve formuláři o Zdravotní způsobilosti dítěte. Nejedná se o porušení lékařského tajemství?

Velmi Vám děkuji za Váš čas a vyčerpávající odpovědi u ostatních dotazů.

mimi

Odpověď:

Dobrý den,

Zákon o ochraně veřejného zdravý udává podmínky (konkrétně v § 9), které musí dítě splnit, aby jej škola mohla vůbec vzít na školu v přírodě. Mimo jiné je to i informace o podrobení se stanoveným pravidelním očkováním. Tyto informace je lékař ze zákona povinen v potvrzení o zdravotním stavu uvést.

Co se týče jeho dalšího postupu, je nestandardní a nemá k jeho provedení zákonnou povinnost. Nicméně pravděpodobně se nejedná porušení mlčenlivosti. Informace, které podal škole, jak jste uvedla neobsahovala jména. Navíc škola měla povinnost potvrzení projít a neočkované děti nepustit na školu v přírodě ze zákona, tedy i bez upozornění lékaře.

Z našeho pohledu byť se chování lékaře může zdát nestandardní nedošlo k porušení zákona.

S pozdravem 

Vaše férová nemocnice

21.6.2017

zpět na přehled dotazů

 
Tvorba webových stránek - Webdesign Brno Fotografie poskytla mediabanka isifa Image Service RSS