Žádost o anestezii

Dobrý den. Po sérii vyšetření, mi bylo chirurgem oznámeno, že je nutné podstoupit kolonoskopii. Toto vyšetření jsem před pár lety již absolvovala v jiné nemocnici a i přes dvojitou dávku analgosedace, nebylo možné pro nesnesitelnou bolest prohlídku dokončit. Nyní jsem tedy požádala o anestezii, byla jsem však odmítnuta s tím, že se to nejdříve zkusí "normálně", tj. tak, jak jsou v mé nové nemocnici zvyklí (dokonce zcela bez analgosedace) a pak že se uvidí. Zajímá mne, zda mám na svůj požadavek nárok, či zda je zcela na vůli lékaře, jakým způsobem bude toto vyšetření provedeno.

podle platné právní úpravy musí lékař poskytnout péči, která je v souladu se současnými dostupnými poznatky lékařské vědy. To chápeme jako využití poznatků, které jsou dostupné a v rámci dané diagnózy obvyklé. Vyšetřovací a léčebné výkony je nutno provádět se souhlasem nemocného, který byl náležitě poučen. Součástí poučení by měly být informace o alternativách k zákroku. Pokud je tedy kolonoskopie v anestezii v souladu se současnými dostupnými poznatky („lege artis“), pak je možno k ní přistoupit. Lékař by měl být schopen Vám vysvětlit, proč chce provést zákrok bez anestezie, zejm. jaké z toho plynou výhody pro léčbu a jaká rizika jsou s použitím anestezie spojena.

Pokud nebudete s vysvětlením nebo přístupem lékaře nadále spokojena, doporučujeme Vám informovat se v jiném zdravotnickém zařízení, zda daný zákrok provádějí s anestezií a případně pak změnit ošetřujícího lékaře.

2.3.2009